Nadchodzi boom drukarkowy?

Jak podaje serwis Vnunet.com - cytując badania przeprowadzone przez firmę Nomura Securities i Lyra Research - wzrost zainteresowania użytkowników aparatami cyfrowymi i drukowaniem fotografii pociągnie za sobą lepszą sprzedaż w sektorze drukarek atramentowych.

Producenci drukarek atramentowych i urządzeń wielofunkcyjnych wykorzystujących technologię atramentu zwiększyli udział w rynku z 75 procent w 2003 roku do 84 procent w roku minionym.

Zgodnie z prognozami tajwańskiego Market Intelligence Center, w 2005 roku na świecie zostanie sprzedanych 76 milionów aparatów cyfrowych. W 2006 roku ta liczba wzrośnie do 85,5 miliona.

Do wydruku fotografii używa się niemal wyłącznie atramentów tworzonych przez producentów drukarek - jego sprzedaż nie tylko przynosi duże zyski, a w dodatku ma wzrastać wraz ze przyrostem liczby aparatów na świecie. To pozwala na wysunięcie twierdzenia, iż firmy sprzedające drukarki mogą liczyć na większe zyski. Rekordzistami w tej dziedzinie mają być Canon i Seiko Epson.

Wzrostowi zysków nie powinien przeszkodzić nawet fakt, iż w 2005 roku zaledwie ok. 60 procent sprzedawanych przez te korporacje kałamarzy pochodziło od producenta drukarki - resztę wyprodukowały firmy trzecie.