Nadchodzi era Pentium III

Komputer z procesorem Pentium III 500 MHz okazał się najszybszym wśród testowanych, wyprzedzając o 15 procent systemy z Pentium II...


Miesiąc temu odbyła się premiera procesorów Celeron 400 MHz, jednocześnie w naszym rankingu przyznaliśmy pierwsze miejsce komputerom w nie wyposażonym. Dziś jesteśmy świadkami kolejnej sensacji. Komputer firmy Optimus z procesorem Pentium III 500 MHz okazał się najszybszym wśród testowanych, wyprzedzając o 15 procent systemy z Pentium II 400 MHz. Niewiele wolniejszy od niego Adax Delta trzy 500 z takim samym procesorem uzyskał znak Najlepszy Zakup w kategorii komputerów wydajnych, co oznacza, że powinni się nim zainteresować użytkownicy przykładający wielką wagę do prędkości, przy tym dbający o finanse.

Nadchodzi era Pentium III
W tym miesiącu poddaliśmy testom pięć nowych komputerów, z czego trzy zawierały procesor Pentium III o częstotliwości 500 MHz. Najszybszy z nich Optimus uzyskał 227 punktów w teście PC WorldBench 98, drugie miejsce zajął TCHgraph z wynikiem 226 punktów, zaś trzecie Adax Delta trzy (22 punkty). Ten trzeci był też najtańszym komputerem z Pentium III. Dzięki wysokim notom za wyposażenie, warunki gwarancji i wydajność uzyskał redakcyjny znak "Najlepszy Zakup" wśród komputerów wydajnych. Palma pierwszeństwa wśród komputerów "ekonomicznych", przeznaczonych dla użytkowników o mniejszym budżecie, przypada nieodmiennie Optimusowi Hypermedia z procesorem Celeron - jest doskonale wyposażony i stosunkowo szybki, nadaje się też świetnie do domu.

Nadchodzi era Pentium III

Dane techniczne

Inne wyróżniające się komputery to Adax Delta 400 z procesorem Pentium II 400 MHz, który zajął drugie miejsce wśród komputerów "ekonomicznych" (wykorzystuje szynę systemową 100 MHz) i TCHgraph 450, znajdujący się na drugiej pozycji w kategorii komputerów "wydajnych". Tańszy komputer domowy rekomendowany przez nas to FF Computers Player 350 - zawiera kartę dźwiękową Sound Blaster Live, modem i akcelerator graficznym Voodoo II.

Nadchodzi era Pentium III

Kategoria "wydajne"

Najwolniejsze okazały się komputery z procesorami Celeron 300A i 333 MHz (z pamięcią podręczną w procesorze) - o 35 procent wolniejsze od Pentium III 500 MHz. Niemniej były oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach - trochę powyżej 2000 zł. Najtańszy Adax Alfa z Celeronem 333 kosztował 2158 zł i był prawie pięciokrotnie tańszy od najdroższego Optimusa.

Nadchodzi era Pentium III

Raport z testów

Przetestowaliśmy już 23 komputery największych polskich firm. Poniżej znajdziecie informacje na temat wydajności, wyposażenia, gwarancji, ceny komputerów oraz sugestie dotyczące wyboru. Znajdziecie również opisy komputerów testowanych w tym miesiącu i tych, które zostały wyróżnione. Pozostałe zostały opisane w poprzednich numerach PC World.

Optimus Prestige 500

Za: Szybki i bogato wyposażony

Przeciw: Bardzo drogi

Najnowszy komputer firmy był najszybszym komputerem w zestawieniu. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę wyposażenie - procesor Pentium III 500 MHz, 256 MB pamięci RAM, szybki dysk IBM o prędkości obrotowej 7200 i pojemności 10,1 GB, karta graficzna Elsa Erasor2 z 16 MB SDRAM.

Całości dopełniał CD-ROM 32X i karta dźwiękowa PCI. Niestety za bogactwo trzeba płacić - komputer kosztuje 10376 zł, a do tego należałoby doliczyć koszt zakupu monitora (do takiej konfiguracji co najmniej 17-calowego).