Nadchodzi era notebooków bez HDD

Sony, jako kolejny producent komputerów przenośnych, wprowadzi na rynek notebooki w których dyski twarde zastąpiono układami pamięci flash.

Nadchodzi era notebooków bez HDD

Poprzedni model Sony z ultraprzenośnej serii - Vaio UX50

W Japonii od lipca dostępny będzie model komputera Sony z serii Vaio UX90, wyposażony w 16 GB pamięci flash, zamiast 30 GB napędu HDD jaki instalowano w poprzedniej wersji komputerów UX.

Wcześniej koncern Samsung poinformował o rozpoczęciu sprzedaży komputerów zawierających "beztalerzowe dyski" (tzw. solid state disk). Samsung w swoich komputerach przenośnych instaluje dyski flash o pojemności 32 GB, które zawierają się w obudowie o wymiarach odpowiadających standardowym napędom 1,8 cala HDD.

Za wykorzystaniem "stałych" dysków flash, zwłaszcza w komputerach przenośnych, przemawia mniejszy pobór energii, cichsza praca oraz szybszy dostęp do danych. Wadą pozostaje wciąż wysoka cena, która w przeliczeniu na jednostkę pamięci jest wciąż znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych napędów dyskowych. Ceny układów flash w ostatnich miesiącach spadły jednak na tyle, iż część producentów rozpoczęła już promocję flashowych zamienników HDD w swoich komputerach.

Wsparcie dla technologii "flash jako HDD" w ramach projektu Robson zapowiedział także Intel. Koncern Samsung równolegle rozpoczął eksperymenty z hybrydowymi dyskami magnetycznymi, które zawierają duży bufor pamięci stałej, pozwalającej na ograniczenie pracy silnika w HDD i konieczności częstego odczytu danych z talerzy.