Nadchodzi nowy standard SD

Format kart pamięci TransFlash, zaprojektowany przez firmę SanDisk zostanie zaadaptowany do rodziny kart SD (Secure Digital), poinformowało SD Card Association. Proces adaptacji trwa i zajmie około dwóch miesięcy.

Format ten został przedstawiony jako nowe rozwiązanie w sektorze kart SD zwane MicroSD. SanDisk którego produktem jest TransFlash to jeden z oryginalnych twórców formatu SD wespół z firmami Toshiba i Panasonic.

"Wierzymy mocno w światowe standardy, dlatego pomimo, że stworzyliśmy TransFlash, zaproponowaliśmy go Stowarzyszeniu SD jako nowy - MicroSD. Oznaczać to będzie, że producenci będą mogli wykupić licencję na jego wykorzystanie, tak jak ma to miejsce w przypadku obecnie używanych kart SD" - powiedział Eli Haran przewodniczący i prezes SanDisk w Tokyo. Planowane ukończenie prac nad MicroSD jest przewidywane na wiosnę, natomiast proces zatwierdzenia go jako standardu ma potrwać około dwóch miesięcy według zapewnień Harariego.

Karta TransFlash będzie mniejsza od dostępnych obecnie na rynku kart SD. Z wyglądu przypominająca kartę SIM w telefonie komórkowym, będzie mieć wymiary: 15 x 11 mm. Karta została już wykorzystana w sektorze telefonów komórkowych, głównie przez Motorolę. Dostępne pojemności MicroSD to 64 i 128 MB. TransFlash oraz format MicroSD będą kompatybilne ze sobą i będą mogły zostać zastosowane w miejsce obecnych kart SD przy użyciu specjalnego adaptera.


Zobacz również