Nadchodzi oprogramowanie, które się "nie zestarzeje"

DARPA pracuje nad projektem, który pozwoli na tworzenie oprogramowania mogącego być przydatnym nawet przez 100 lat.

Amerykańska Agencja Badawcza Zaawansowanych Systemów Obronnych (DARPA) opublikowała informację na temat bardzo interesującego projektu o nazwie Building Resource Adaptive Software Systems (BRASS). Zakłada on, że w ciągu czterech lat naukowcy opracują model, który pozwoli na tworzenie oprogramowania mogącego nawet przez 100 lat zapewnić odpowiednią funkcjonalność pomimo zmieniającego się środowiska operacyjnego (nowe protokoły, interfejsy...).

Chodzi o to, aby w odróżnieniu od obecnie wykorzystywanych systemów wymagających okresowego niekiedy bardzo kłopotliwego dla administratorów aktualizowania, udostępnić amerykańskim siłom zbrojnym kluczowe dla bezpieczeństwa kraju oprogramowanie, które przez dekady się nie zestarzeje płynnie dostosowując się przy niewielkim zaangażowaniu programisty do zmian.

Zobacz również:

  • 10 powodów, które sprawiają, że warto zmienić system na Windows 11

"Technologia nieuchronnie ewoluuje, lecz bardzo często zmiany jakie należy wprowadzić w bibliotekach, formatach danych, protokołach, zasadach wprowadzania danych i modelach elementów ekosystemu oprogramowania mogą mieć negatywny wpływ na aplikacje. Niemożność płynnego dostosowania się do nowych warunków pracy osłabia wydajność, utrudnia rozwój infrastruktury związanej z bezpieczeństwem i stwarza ryzyko, że w dłuższym terminie ze względu na starzenie oprogramowania utracona zostanie przez nie zdolność dostępu do ważnych danych." - powiedział Suresh Jagannathan, kierownik projektu BRASS.

Więcej informacji: DARPA