Nadchodzi rewolucja

Z dnia na dzień Facebook z serwisu społecznościowego zmienił się w platformę do projektowania i uruchamiania aplikacji internetowych.To obecnie najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie w Sieci zmusza gigantów, takich jak Google czy MySpace, do gorączkowego szukania konkurencyjnych rozwiązań.


Z dnia na dzień Facebook z serwisu społecznościowego zmienił się w platformę do projektowania i uruchamiania aplikacji internetowych.To obecnie najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie w Sieci zmusza gigantów, takich jak Google czy MySpace, do gorączkowego szukania konkurencyjnych rozwiązań.

Nadchodzi rewolucja

Najważniejszą, rewolucyjną cechą Facebooka jest otwarta platforma programistyczna, dająca każdemu możliwość napisania aplikacji korzystających z funkcji i danych serwisu.

Facebook na pozór wydaje się jeszcze jednym serwisem społecznościowym działającym na zasadzie "zaloguj się i poznaj nowych przyjaciół", opartym na dobrowolnym udziale internautów. A jednak twórca całego przedsięwzięcia ma znacznie ambitniejsze plany, niż stworzenie kolejnej platformy umożliwiającej tylko nawiązywanie znajomości.

Nadchodzi rewolucja

Główna strona serwisu Facebook nie wygląda ciekawie: można wyłącznie zarejestrować nowy profil użytkownika lub zalogować się.

Początkowo Facebook miał być typowym serwisem społecznościowym dla młodzieży. Powstał na początku 2004 roku i w pierwszej fazie ograniczono jego zasięg wyłącznie do studentów Harvardu, ale szybko objął inne uczelnie, zaś od 2006 roku do serwisu może przyłączyć się każdy internauta. W październiku 2007 roku z Facebooka korzystało już 49 milionów osób, a serwis wspiął się na siódme miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych stron WWW. Najważniejsze wydarzenie w jego historii miało miejsce 24 maja 2007 roku, kiedy udostępniono otwartą platformę programistyczną F8. Dzięki niej każdy może napisać własny program, korzystający z funkcji Facebooka i pracujący z bazą jego użytkowników. Po raz pierwszy duży serwis społecznościowy udostępnił swoje zasoby każdemu, kto ma dobry pomysł na aplikację internetową.

Nadchodzi rewolucja

OpenSocial to inicjatywa firmy Google, wyraźnie konkurencyjna w stosunku do Facebooka. Ma udostępnić jeszcze bardziej otwarte środowisko do projektowania aplikacji internetowych.

Czy to naprawdę rewolucja w Internecie, czy chwilowe zainteresowanie? Z całą pewnością otwarta platforma programistyczna Facebook pokazuje, że w kostniejącym świecie Web 2.0 da się stworzyć coś nowego. Niezwykle szybko rosnąca popularność serwisu jest dowodem na to, że wciąż możliwe są wielkie sukcesy, takie jak You-Tube. Udostępnienie otwartej platformy programistycznej może być rewolucją także w innym rozumieniu: oto po raz pierwszy w świecie internetowych społeczności tak wyraźnie odseparowano system agregujący i udostępniający dane od aplikacji. Oddzielenie danych od kodu jest oczywiste nawet dla początkujących programistów. System operacyjny umożliwiający uruchomienie dowolnych aplikacji to w wypadku domowych komputerów norma. Teraz okazuje się, że podobne odseparowanie może mieć miejsce w wypadku internetowych sieci społecznych. Facebook oferuje oddzielenie danych o internautach od aplikacji, ale nie oddziela "systemu operacyjnego" od danych. Programy korzystające z platformy F8 muszą działać w obrębie danych z Facebooka i funkcji udostępnianych przez serwis. To już dużo, ale wciąż za mało w dynamicznie zmieniającym się internetowym świecie.

<hr>

Najciekawsze aplikacje

Nadchodzi rewolucja

Liczba aplikacji zbudowanych na platformie udostępnionej przez Facebooka liczona jest już w tysiącach. Najciekawsze są używane przez rzesze użytkowników. Instalacja dodatku we własnym profilu jest banalnie prosta - wystarczy odwiedzić stronę programu, kliknąć przycisk Add Application i wyrazić zgodę na dostęp aplikacji do profilu użytkownika. Większość z nich to bardzo proste projekty, których funkcje zliczysz na palcach jednej ręki. Mają jednak przewagę nad podobnymi małymi programami do Windows: nie zaśmiecają pulpitu, nie psują systemu operacyjnego, a ich instalacja i deinstalacja jest banalnie prosta.

Nadchodzi rewolucja

Top Friends

Informacjehttp://apps.facebook.com/topeight

Odważysz się wybrać swoich najlepszych przyjaciół z Facebooka i umieścić ich w publicznym rankingu? Pomysł kontrowersyjny, ale aplikacja jest bardzo popularna. Lista wyświetla się w postaci tablicy, mogącej pomieścić do 32 ulubionych profili użytkowników Facebook.

Nadchodzi rewolucja

Tetris Tournament

Informacjehttp://apps.facebook.com/fbtetris

Ta aplikacja to oczywiście jeden z niezliczonych klonów nieśmiertelnego "Tetrisa". Tyle tylko, że teraz możesz grać w obrębie Facebooka, a dodatkowo - konkurować z przyjaciółmi i z najlepszymi graczami z całego serwisu. Gra została przygotowana bardzo starannie, jest zabawna i wciągająca... jak to "Tetris".

iLike

Informacjehttp://apps.facebook.com/ilike

Nadchodzi rewolucja

Aplikacja iLike wyświetla najnowsze informacje o ulubionych artystach, umożliwia też słuchanie pełnych wersji wybranych utworów. Listę ulubionych piosenek można opublikować w swoim profilu, a także wysłać utwór z dedykacją do swoich przyjaciół.

Files

Informacjehttp://apps.facebook.com/files

Ten program jest dostarczany przez serwis Box.net, oferujący bezpłatnie powierzchnię dyskową na pliki, które można też udostępniać. Chociaż użytkownik darmowej wersji Box.net dostaje do dyspozycji od razu 1 GB, to korzystający z aplikacji w Facebooku - tylko 20 MB. Jednak otrzyma dodatkowe 50 MB za każdego przyjaciela, który zainstaluje sobie Files.

Nadchodzi rewolucja

FriendsFeedMe

Informacjehttp://www.friendsfeedme.com

To jedna z pierwszych aplikacji polskiej produkcji do Facebooka. Program przyda się przede wszystkim osobom intensywnie śledzącym kanały RSS - FriendsFeedMe pozwala dzielić się informacjami z przyjaciółmi. Prosty, dobry pomysł, świetne narzędzie, jeśli znajomi z Facebooka korzystają z RSS.