Nadchodzi superszybka pamięć Diablo Technologies

Firma o nazwie Diablo Technologies poczyniła znaczne postępy jeśli chodzi o technologię podłączenia pamięci typu flash do procesora. Nowe rozwiązanie pozwoli na znacznie szybszy dostęp do zgromadzonych danych.

Architektura Diablo Technologies o nazwie Memory Channel Storage (MCS) ma szansę pojawić się na szerszą skalę w zastosowaniach serwerowych jeszcze w tym roku. Dzięki niej pamięć typu flash będzie mogła być podłączona do superszybkiego interfejsu obecnie wykorzystywanego przez procesor do łączenia się z pamięcią. Według Kevina Wagner’a, wiceprezesa ds. marketingu Diablo, umożliwi to jeszcze szybszy przesył danych niż obecne rozwiązanie korzystające z PCI Express.

Plusy tego rozwiązania mają być bardzo odczuwalne w oprogramowaniu korzystającym z dużych baz danych, wirtualizacji i obliczeń związanych z Big Data. Opóźnienia mogą zostać zmniejszone o nawet 85%, jeśli porówna się je z dyskami SSD podłączonymi do PCI Express. Co więcej, technologia ta jest znacznie lepiej skalowanlna, niźli rozwiązanie PCIe i dyski SSD. Podłączenie drugiej pamięci MCS flash poprawi wydajność dwukrotnie, podczas gdy podłączenie nowego dysku SSD już nie.

Podłączenie pamięci flash do interfejsu DDR-3 zamiast klasycznej pamięci RAM to też rozwiązanie znacznie tańsze. Pamięci Diablo typu MCS będą miały rozmiary 200 GB lub 400 GB i będą pasować do klasycznych slotów DIMM, gdzie zwykle mieści się 32 GB pamięci. Aby rozwiązanie zadziałało, trzeba będzie dodać jedynie kilka linijek kodu w BIOSie.