Nadciąga Socket F - koniec jednordzeniowych Opteronów

Na 1 sierpnia bieżącego roku firma AMD zapowiedziała premierę nowej generacji Opteronów. Serwerowe CPU będą współpracowały z 1027-pinową podstawką Socket F. Podstawka ta będzie montowana w dwu-, cztero- oraz ośmioprocesorowych serwerach wykorzystujących do 16 rdzeni.

Opterony montowane w nowej podstawce obsługują pamięci DDR2 taktowane zegarem o częstotliwości do 667 MHz oraz technologię wirtualizacji AMD. W 2008 roku, dwa lata po Intelu, AMD doda obsługę kości pamięci FB-DIMM do swojej Socket F. W procesorach dla tej podstawki znajdziemy również standardowe technologie spotykane obecnie w produktach AMD, takie jak zintegrowany kontroler pamięci, obsługa magistrali HyperTransport czy technologii AMD64 Execution.

Najnowsze procesory głównego konkurenta Intela zyskają czterocyfrowe oznaczenie. Opterony z serii 1000 zastąpią układy z serii Opteron 100 oraz 200 i będą przeznaczone do współpracy z podstawką Socket AM2. Seria 2000 powstała z myślą o Socket F i systemach dwuprocesorowych, natomiast rodzina 8000 posłuży do budowy cztero- i ośmioprocesorowych serwerów. Wszystkie CPU ze wspomnianych "czterocyfrowych" serii będą układami dwurdzeniowymi. Pojawienie się Socket F oznacza zatem koniec linii jednordzeniowych Opteronów.