Nadejście Macintela

Gdy Amerykanie chcą podkreślić, że prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia jest zbliżone do zera, przeważnie mówią, iż prędzej piekło zamarznie, niż coś się stanie. Okazało się właśnie, że pomimo globalnego ocieplenia klimatu piekło naprawdę zamarzło - Apple ogłosił przesiadkę na procesory Intela.


Gdy Amerykanie chcą podkreślić, że prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia jest zbliżone do zera, przeważnie mówią, iż prędzej piekło zamarznie, niż coś się stanie. Okazało się właśnie, że pomimo globalnego ocieplenia klimatu piekło naprawdę zamarzło - Apple ogłosił przesiadkę na procesory Intela.

Kilka dni przed czerwcową konferencją programistów WWDC zaczęły krążyć plotki, że Apple ma coś ważnego do ogłoszenia. Podobnymi tematami żyją regularnie wszystkie serwisy plotkarskie, ale tym razem temat podjęły również wszystkie ważniejsze gazety i czasopisma.

Nadejście Macintela

W końcu się stało - w czasie prezentacji otwierającej targi na scenie oprócz Steve'a Jobsa, szefa Apple'a, pojawił się również Paul Otellini - prezydent Intela.Apple zdecydował się przejść do obozu wroga i rozpocząć sprzedaż Macintoshy opartych na platformie Pentium. Co więcej, Jobs przyznał, że od samego początku wszystkie wersje Mac OS-a X były równolegle rozwijane dla obu platform.

Już w czerwcu przyszłego roku będzie można kupić pierwsze Macintoshe z procesorami Pentium, które będą przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników domowych. Pełna migracja na nową platformę zostanie zakończona mniej więcej za dwa lata. Oczywiście będą również rozwijane komputery oparte na dotychczasowych procesorach PowerPC, które będą wspierane jeszcze przez kilka lat. Programiści mogą wypożyczyć za 999 USD specjalne Macintoshe z procesorem Pentium, które pozwolą szybko przygotować zmodyfikowane wersje swoich aplikacji (patrz ramka: "Pierwsze Pentium zamiast G5").

Jaka jest główna przyczyna tak zaskakującej decyzji?

Wydaje się, że IBM, który produkuje procesory PowerPC, jest coraz mniej zainteresowany współpracą z Apple'em, gdyż udało mu się zyskać lukratywne kontrakty na produkcję procesorów dla nowej konsoli gier Xbox, która będzie sprzedawana przez... Microsoft. Obrazem swego rodzaju lekceważenia był brak obiecanych procesorów PowerPC G5 pracujących z szybkością przekraczającą 3 GHz.

IBM miał również problemy z przygotowaniem G5 przeznaczonego do pracy w PowerBookach. Z kolei Intel miał już gotowe, bardzo wydajne procesory Pentium, które biją kolejne rekordy prędkości. Technologia Centrino pozwala na znaczne wydłużenie czasu pracy laptopów przy zachowaniu wysokiej wydajności. Ponadto Intel chce się w pewnym sensie uniezależnić od Microsoftu. Dlatego Apple - najbardziej innowacyjna firma na świecie - jest idealnym partnerem.

Reakcje użytkowników i programistów

Oczywiście reakcje użytkowników Macintoshy, a nawet całego świata IT, są bardzo zróżnicowane. Dla wielu osób jest to słuszna decyzja, ponieważ Apple będzie mógł oferować nie tylko bardzo dobry system operacyjny, ale i bardzo wydajną platformę sprzętową. Z kolei inni twierdzą, że jest to zdrada ideałów i koniec świata, który znamy.

Główne obawy były związane z potencjalnym brakiem aplikacji, które mogłyby szybko działać na nowej platformie. Wydaje się jednak, że Apple pomyślał o wszystkim. Starsze aplikacje będzie można uruchamiać za pomocą specjalnego emulatora o nazwie Rosetta, który będzie w locie "tłumaczył" instrukcje kodu maszynowego, co oczywiście będzie związane z pewnym spadkiem wydajności (patrz ramka: "Rosetta czeka"). Większość dużych firm programistycznych została jednak poinformowana o planowanych zmianach, a reakcje programistów są dość ciepłe.

Prezes firmy Adobe jednoznacznie stwierdził, że będą wspierali nowe Macintoshe oparte na platformie Pentium. Również Microsoft przygotowuje już następne wersje pakietu biurowego Microsoft Office i emulatora VirtualPC dla nowej platformy (wydaje się jednak, że VirtualPC nie będzie już potrzebne, skoro na nowych Macintoshach będzie można bez problemu zainstalować system Windows). Niektóre firmy już kilka dni po targach WWDC przedstawiły nowe wersje swoich sztandarowych produktów.

Nadejście Macintela

Zmiana przebiegnie w płynny sposób, jeśli oprogramowanie jest tworzone przy użyciu bezpłatnego pakietu Developer Tools - Apple twierdzi, że w wielu przypadkach wystarczy zmienić kilka wierszy kodu, aby było możliwe skompilowanie aplikacji w nowej wersji. Wydaje się, że również użytkownicy innych narzędzi programistycznych będą musieli szybko przystosować się do nowego sposobu pracy.

Apple i Intel - co trzeba wiedzieć

Wiele osób może się zastanawiać, czy jest sens kupowania nowego Macintosha teraz, skoro za rok lub dwa lata będzie on w pewien sposób przestarzały technologicznie. A może lepiej porzucić całkowicie komputery Apple'a i przesiąść się na przykład na Linuksa? Aby pomóc odpowiedzieć na te kwestie, przygotowaliśmy krótki poradnik w postaci pytań i odpowiedzi. Oczywiście nie możemy zagwarantować, że wszystkie nasze przewidywania spełnią się całkowicie, ale na ich podstawie będzie można zaplanować sposób postępowania na kilka kolejnych lat.

Skoro przesiadka rozpocznie się dopiero za rok, dlaczego Apple ogłosił ją teraz?

Powodzenie całej operacji jest zależne od tego, czy programistom uda się przygotować nowe wersje najważniejszego oprogramowania. Dlatego Apple wypożycza specjalne zestawy Pentium, które działają pod kontrolą Mac OS-a X.

Oczywiście sprzedaż "klasycznych" Macintoshy z procesorami PowerPC może dość znacznie spaść w ciągu dwóch najbliższych lat, ale Apple jest chyba na to przygotowany. Firma ma już pewne doświadczenie w tym zakresie, kiedy na kilka miesięcy wstrzymano sprzedaż iMaców G4 w oczekiwaniu na przedłużającą się premierę iMaca G5.

Czy system OS X w wersji dla Pentium będzie można zainstalować na dowolnym pececie?

Nadejście Macintela

Wydaje się, że Apple zablokuje taką możliwość, na przykład poprzez dodanie specjalnego układu elektronicznego, którego obecność będzie sprawdzana w czasie uruchamiania systemu. Być może komuś uda się złamać takie zabezpieczenie, ale mimo to OS X może nie działać poprawnie na każdym komputerze ze względu na brak odpowiednich sterowników. Dell już teraz ogłosił, że chciałby rozpocząć sprzedawanie pecetów z Mac OS-em X. Czy Steve Jobs wyciągnie rękę do konkurencji i umożliwi licencjonowanie swojego systemu? Jest to raczej mało prawdopodobne.

Nowy Macintosh będzie miał procesor Pentium. Czy pozwoli to na zainstalowanie systemu Windows?

Pierwsi użytkownicy zestawów testowych potwierdzają, że jest to całkowicie możliwe, aczkolwiek wymaga rozwiązania pewnych problemów. Również przedstawiciele Apple'a twierdzą, że instalacja Windows będzie możliwa, choć nie będzie wspierana przez producenta.

Z punktu widzenia użytkowników oznacza to, że na tym samym komputerze będzie można zainstalować Mac OS-a X i Windows (a także Linuksa), wybierając jeden z tych systemów w czasie uruchamiania.

Rosetta czeka

Rosetta jest odpowiedzialna za tłumaczenie kodu dla procesorów PowerPC na kod dla procesorów Intela. W pewnym stopniu przypomina to sytuację z połowy lat 90., kiedy kod 680x0 (czyli na przykład program Microsoft Word 5.1) działał wolniej na Power Macintoshu. Oczywiście będzie możliwe korzystanie z wielu typowych aplikacji, ale bardziej wymagające oprogramowanie (czyli na przykład gry lub renderery 3D) będzie wymagało wersji optymalizowanej dla nowego procesora.

Programiści mają jednak wystarczająco dużo czasu, aby się na to przygotować. Rosetta działa w odmienny sposób niż Classic w OS-ie X. W przypadku środowiska Classic uruchamiana jest oddzielna, dodatkowa warstwa z systemem Mac OS 9, która działa jednak na zgodnym procesorze. Rosetta będzie musiała przekształcać instrukcje kodu dla całkowicie odmiennej platformy sprzętowej.

Aby sprawdzić, czy określona aplikacja może działać w trybie emulacji Rosetta, wystarczy otworzyć w Finderze okno Get Info dla wybranego programu. W sekcji More Info widoczny będzie wpis Architecture, który określa typ architektury sprzętowej. Dostępne jest również pole wyboru Open using Rosetta, za pomocą którego będzie można rozwiązać niektóre problemy z działaniem aplikacji (przypomina to trochę działanie opcji Open using Classic w obecnej wersji systemu.