Nadejście systemu X

13 września 2000 roku pojawiła się nowa generacja systemu operacyjnego. Apple nie zakończył jeszcze pracy, ale wykonał pierwszy krok, prezentując publiczną wersję wczesnej wersji Mac OS X.


13 września 2000 roku pojawiła się nowa generacja systemu operacyjnego. Apple nie zakończył jeszcze pracy, ale wykonał pierwszy krok, prezentując publiczną wersję wczesnej wersji Mac OS X.

Jest to beta publiczna

Nadejście systemu X

<b>Music Player</b> to kombinacja odtwarzacza CD i plików MP3

, co oznacza, że Apple pozwala zainstalować wersję systemu, która nie jest jeszcze w pełni gotowa.

Jaką więc korzyść firma osiąga przedstawiając tak wczesną wersję systemu? Przede wszystkim jest ona dowodem dla użytkowników Maców, iż Apple usilnie pracuje nad stworzeniem stabilnego i nowoczesnego systemu operacyjnego. Chodzi również o to, żeby wszyscy miłośnicy komputerów z jabłuszkiem mogli przetestować system Mac OS X, zanim pojawi się wersja oficjalna. I dla nich właśnie Apple stworzył witrynę internetową, na której beta-testerzy mogą zostawić swoje opinie. Prawdopodobnie twórcy systemu wykorzystają te informacje do dopracowania systemu przed premierą na początku 2001 roku.

Wersja beta systemu kosztuje 30 USD i może być zakupiona tylko w sklepie internetowym AppleŐa. Przestanie ona działać 15 maja 2001 roku, a - według producenta - użytkownicy nie uzyskają żadnych rabatów przy zakupie wersji końcowej.

Kto może spróbować

Nadejście systemu X

<b>Mac OS X</b> zastępuje Tablice kontrolne nową aplikacją System Preferences, która pozwala na dopasowanie ustawień systemu operacyjnego poprzez jedno okienko z wieloma zakładkami.

Jeśli nie masz Maca z procesorem G3 lub G4, twoje szanse na instalację systemu są niewielkie. Według Apple'a, Mac OS X obsługuje tylko Power Maki G3 (beżowe i błękitne), Power Maki G4, iMaki, iBooki oraz PowerBooki od modelu WallStreet. Apple zaleca również posiadanie 128 MB pamięci RAM, choć system uruchamia się z mniejszą pamięcią.

Jeśli planujesz używanie trybu Classic, który pozwala na uruchamianie aplikacji Mac OS 9, musisz również mieć kopię systemu OS 9, bo nie jest on dołączony do wersji beta OS X.

Instalacja OS-a X jest prosta - nie ma więc niebezpieczeństwa przypadkowego wykasowania starego systemu. W przypadku instalacji wersji beta systemu na tym samym dysku lub partycji co Mac OS 9 zostanie dołączona nowa tablica kontrolna System Disk, która pozwala na przełączanie pomiędzy systemami OS 9 i OS X. Dzięki temu testowanie nowego systemu sprawia mniej problemów (i łatwiej je przerwać) niż uaktualnianie klasycznego systemu Maca.

Co jest w środku

Nadejście systemu X

Dzięki nowym ikonkom i wielokolumnowemu Browserowi Findera łatwo stwierdzić, iż nie jest to już stary, dobry OS 9.

Założenie nowego systemu całkowicie zmienia twojego Maca. Jest to nowy system operacyjny, a nie kolejna poprawka weterana. Uwidacznia się to już w czasie pierwszego uruchomienia systemu, kiedy trzeba podać nazwę użytkownika i hasło.

Kolejny szok można przeżyć po wyświetleniu biurka. Na dole ekranu znajduje się rząd ikonek nazwany Dockiem. Jeśli znasz Microsoft Windows, skojarzenie z paskiem zadań nasunie się automatycznie. W Docku są wyświetlane wszystkie zminimalizowane okna (zobacz zrzut ekranu "Wewnątrz X").

Znany Finder też wygląda inaczej. W oknie umieszczono ikonki, a na górze jest pasek narzędzi, który podobnie jak przeglądarka internetowa zawiera przycisk cofania oraz rozwijającą się listę. Pokazuje ona aktualne położenie w hierarchii plików. W miarę potrzeby zawartość dysku można przeglądać w nowym trybie wielokolumnowym Browser. Ikonka twardego dysku jest wyświetlana nie na biurku, lecz na poziomie "Computer" Findera.

Ikonki i podpisy też są pokazywane inaczej. Mogą być znacznie większe niż w OS 9, dzięki użyciu specjalnego suwaka do regulowania ich wielkości. Tekst jest automatycznie wygładzany (antialias i bardziej czytelny.

Wsteczna kompatybilność

Tylko kilka programów jest dostępnych w wersji na OS-a X. Dla większości użytkowników Maca oznacza to, iż najważniejszym trybem OS-a X jest Classic, który pozwala na uruchamianie starych aplikacji. Po uruchomieniu trybu Classic, startującego automatycznie po wywołaniu dowolnego programu OS X, komputer pracuje w wirtualnym trybie Mac OS 9, ale czasami działanie Classica może sprawiać problemy.

Czego brakuje

Nadejście systemu X

<b>Wielokolumnowy Browser</b> pozwala na szybkie przechodzenie pomiędzy różnymi poziomami hierarchii plików na dysku. Możliwy jest również podgląd plików graficznych, filmów wideo i plików MP3.

Wersji beta Mac OS-a X brakuje jeszcze niektórych ważnych elementów. Nie działa w niej sieć bezprzewodowa AirPort, a aplikacje w trybie Classic nie mogą drukować na drukarkach USB. Nie jest też możliwe uruchomienie Mac OS-a X z dysku twardego FireWire. Wiele urządzeń peryferyjnych będzie działać dopiero po zainstalowaniu sterowników do nowego systemu. Niemożliwe jest połączenie z serwerami działającymi w AppleTalku - obsługiwane jest tylko współdzielenie plików przy użyciu protokołu TCP/IP. Polskich

beta-testerów zmartwi brak w Mac OS X polskiego skryptu językowego i klawiatury.

Nie należy się jednak dziwić i zbytnio narzekać, gdyż ta wersja systemu jest dopiero pierwszą betą, co automatycznie oznacza pewne niedociągnięcia. Mimo to OS X jest przyszłością Apple'a i zapowiada jego sukces.

5 powodów, dla których warto zainstalować wersję beta Mac OS-a X
 1. Pewnego dnia wszystkie Maki będą pracowały

  w ten sposób.

 2. Będziesz miał możliwość wypróbowania nowych funkcji i zgłoszenia do Apple'a kwestii, które ci się nie podobają.

 3. Łatwo jest się przełączać pomiędzy OS 9 i OS X, dzięki czemu zawsze może powrócić do OS 9.

 4. Będziesz miał możliwość wypróbowania kilku natywnych aplikacji, znajdujących się w fazie beta-testów w tym samym czasie co OS X.

 5. Użytkownicy PowerBooków będą zadziwieni szybkością, z jaką system budzi się po uśpieniu.
5 powodów, dla któryvh należy unikać wersji beta Mac OS-a X
 1. Jest to beta. Niektóre części systemu nie będą działać prawidłowo, a niektóre funkcje są w ogóle niedostępne (na przykład AirPort). Zawsze coś złego może stać się z twoimi danymi.

 2. Musisz zapłacić 30 USD za oprogramowanie, które nie jest jeszcze ukończone, a przestanie działać po 15 maja 2001 r. Apple być może nie umożliwi ci zakupu pełnej wersji systemu po obniżonej cenie.

 3. Tryb Classic pozwala na uruchamianie programów Mac OS 9, ale nie jest on stabilny. Być może konieczne będzie przełączanie się na system OS 9, jeśli będziesz chciał wykonać jakieś poważne zadanie w tym systemie.

 4. Większość programów nie jest natywna dla OS-a X, podobnie jak większość narzędzi i rozszerzeń, których używasz do swojej pracy.

 5. Masz komputer inny niż oryginalne G3 lub G4? A może masz starego PowerBooka G3 (pierwsza seria)? W takim razie zapomnij o nowym systemie. Mac OS X nie będzie działał na twoim komputerze.