Nadella zapowiada jeden system Windows

Satya Nadella, nowy szef Microsoftu, zabrał się ostro do pracy. Najgłośniejsze skutki jego działań to redukcja personelu o 18 tysięcy osób, a kolejna rzecz, o której będzie się mówić w najbliższych tygodniach, to zapowiedziana właśnie unifikacja Windowsa.

Ostatnie doniesienia z działu rozwijania systemu dotyczyły wydania z numerem 9, zwanego roboczo Threshold. W najnowszym wywiadzie Nadella mówi, że dąży do tego, aby trzy wersje systemu Windows zintegrować w jeden produkt - dla wszystkich rodzajów urządzeń oraz pod wszystkie możliwe potrzeby. Będzie to tzw. Windows vNext. Ma doskonale (w zamierzeniach) spisywać się zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i smartfonie. Ale... ukaże się w trzech różnych edycjach, osobna dla Windows Phone, Windows RT oraz Home. O co więc właściwie chodzi z tą unifikacją?

Dotyczy ona architektury, umożliwiającej uniwersalność aplikacji, które będą działać tak samo wydajnie na każdym sprzęcie. Według przecieków na dobre powróci menu Start (hura!), a sam Nadella zapowiada, że niedługo podane zostaną kolejne szczegóły następcy Windows 8.1. Podczas wywiadu powiedział między wierszami, że Microsoft będzie teraz kłaść większy nacisk na oprogramowanie i usługi niż sam sprzęt. Czyżby rozczarowanie sprzedażą tabletów Surface i konsoli Xbox One?