Nadwyżki bankowego kapitału

Banki europejskie wytworzą w ciągu najbliższych trzech lat 84 mld euro nadwyżki – prognozuje Citigroup Smith Barney.

Jak wynika z badań Citigroup Smith Barney, najbliższe trzy lata będą dla europejskich banków oznaczały wzrost kapitału o ponad 40% w porównaniu z trzema minionymi latami. Większość tych środków oraz 33 mld euro nadwyżki kapitałowej, z którą sektor rozpoczyna bieżący rok – zostanie przeznaczona na przejęcia lub wypłaty dla akcjonariuszy, przewidują autorzy badania.

Analitycy Citigroup podkreślają, że wzrost nadwyżki kapitałowej nie oznacza wcale poprawy sytuacji banków. Oznacza wprawdzie, że zyskowność banków jest bardzo wysoka, ale może wiązać się także ze zmniejszaniem portfela kredytowego lub brakiem możliwości korzystnego reinwestowania.

Fuzje i akwizycje są jednym z przewidywanych sposobów wydania nadwyżek. „Najgłodniejszym” bankiem w Europie jest wg Citigroup Barclays, ale BNP, BBVA, RBS i HSBC, Credit Suisse, SocGen i SCH również będą przeprowadzać tego typu transakcje.

Bankami, które wytwarzają największe nadwyżki są: Credit Agricole, Deutsche Bank, Societe Generale, UBS, BNP Paribas, Credit Suisse Banca Intesa i Royal Bank of Scotland.


Zobacz również