Nadzwyczajnie tanio z HP

Po okresie panowania pionowych mechanizmów, kolorowe laserówki z HP wróciły do poziomu.


Po okresie panowania pionowych mechanizmów, kolorowe laserówki z HP wróciły do poziomu.

Nadzwyczajnie tanio z HP

Hewlett-Packard Color LaserJet CP1215

W ciągu kilku ostatnich lat Hewlett-Packard lansował kolorowe drukarki jednoprzebiegowe, w których kolejne barwy z CMYK-u były nakładane na kartkę w czasie jej wędrówki z podajnika papieru pionowo pod górę. Ten schemat funkcjonował w całej gamie urządzeń drukujących od ośmiu aż do kilkudziesięciu stron na minutę. Charakterystyczne wieże z lekko pochyloną przednią pokrywką zajmowały na biurku niewiele miejsca, często były wyposażone w łatwy do montażu dupleks i mogły być obsługiwane tylko z przedniej strony. Po kilku latach pojawiły się podobne, pionowe konstrukcje konkurentów - wówczas HP wróciło do poziomego schematu tandemowego, ale z pewną różnicą. W klasycznym tandemie materiały eksploatacyjne wymienia się po otwarciu górnej pokrywy. Z tego powodu przestrzeń nad drukarką nie może być zajęta. Zarówno konstrukcje pionowe, jak i nowe tandemy nie potrzebują tego miejsca. Tonery zintegrowane z bębnami są umieszczone w wysuwanej jak szuflada ramie, dzięki czemu ich wymiana nigdy nie była łatwiejsza.

Wolno ale solidnie

Nadzwyczajnie tanio z HP

Hewlett-Packard Color LaserJet CP1515n

Oczywiście od wymiany materiałów ważniejsze jest drukowanie. Oba urządzenia nawet nominalnie nie są demonami szybkości, w teście drukowały jeszcze wolniej: osiem (model 1215) i dziewięć stron monochromatycznych i sześć (oba) kolorowych w ciągu minuty. To dwa ostatnie miejsca wśród dwudziestki modeli przetestowanych do numeru 5/2008 PCWK. W zamian uzyskały prawie idealne oceny (8,8) za jakość. Urządzenia wyróżniały się bardzo dobrym stopniowaniem szarości, zarówno tej tworzonej z czerni, jak i z wymieszania kolorów. To samo można stwierdzić o czerwonym i zielonym, jedynie jasne odcienie niebieskiego zlewały się ze sobą. Podobna relacja dotyczyła czystego cyjanu, dużo gorszego od prawie idealnych magenty i żółci.

Detale, jeśli są w czystych kolorach lub czerni, odwzorowane są dokładnie. Trudniejsze barwy zużywają niewielką rozdzielczość urządzenia, której potem brakuje na rysunek kształtu. W efekcie dwupunktowa czcionka w kolorze czarnym jest do rozróżnienia, podczas gdy w skomplikowanych kolorach ledwo widoczna jest trzypunktowa.

Jednym z testów jest drukowanie kolażu zdjęciowego. Kolory naturalne wypełniające fotografie należą do najtrudniejszych - a drukarkom HP wyraźnie zabrakło mocy. To jedyna kategoria, w której oba modele wyraźnie odstawały na niekorzyść od konkurencji. Za to w czołówce testu znalazły się wydruki monochromatyczne. Rysunek liter jest ostry i bardzo wyraźny, a grafika wyróżnia się jednolitością i intensywnością zaczernienia.

Nagroda za przystępność

Ekonomia jest silną stroną obu drukarek, jeżeli ograniczymy się do niezbyt intensywnej pracy. Ceny zakupu poniżej tysiąca złotych za model z kartą sieciową, procesorem RIP, PostScriptem i PCL-em jak dotąd nie było. Model GDI jest jeszcze tańszy. Mniej rewelacyjnie wyglądają koszty eksploatacji. Pojemniki na toner są mikroskopijnie małe, wystarczają na 1400 stron w kolorze i 2200 monochromatycznych. A z tonerem wymienia się także bęben elektrofotograficzny. Taki system nie może być tani. W efekcie mamy jedne z najwyższych kosztów eksploatacji. Niemniej jednak niska cena zakupu i dobra jakość wydruków testowych na tyle zniwelowały ten mankament, że CP 1215 znalazła się na samodzielnym pierwszym miejscu w klasyfikacji pod względem ekonomii, a 1515n trafiła do grupy plasującej się tuż za liderem.

Hewlett Packard Color LaserJet CP1515n

Nadzwyczajnie tanio z HP

Werdykt PCWK

Nominalna szybkość mono/kolor: 15/12 str./min

Rozdzielczość: 600x600 dpi

Języki opisu strony: PCL 6/ Postscript 3

Porty: Ethernet, USB 2.0

Eksploatacja mono/kolor: 10/38 gr/str.

Informacje: Hewlett-Packard

tel. 022 5657700

http://www.hp.pl

Cena: 999 zł

Hewlett Packard Color LaserJet CP 1215

Nadzwyczajnie tanio z HP

Werdykt PCWK

Nominalna szybkość mono/kolor: 15/12 str./min

Rozdzielczość: 600x600 dpi

Języki opisu strony: brak

Porty: USB 2.0

Eksploatacja mono/kolor: 10/38 gr/str.

Informacje: Hewlett-Packard

tel. 022 5657700

http://www.hp.pl

Cena: 799 zł