Nagie fakty

W amerykańskim amazonie filmy dokumentalne tworzą jeden z potężnych działów, obejmujący ponad 1129 tytułów. Brytyjski oddział sklepu ma prawie 180 filmów z tego gatunku. W Polsce ich liczba oscyluje w granicach dziesięciu pozycji.

W amerykańskim amazonie filmy dokumentalne tworzą jeden z potężnych działów, obejmujący ponad 1129 tytułów. Brytyjski oddział sklepu ma prawie 180 filmów z tego gatunku. W Polsce ich liczba oscyluje w granicach dziesięciu pozycji.

Założona w 1948 r. światowa organizacja World Union of Documentary stworzyła definicję filmu dokumentalnego. Według niej, podstawowym zadaniem takiego filmu jest zarejestrowanie rozmaitych aspektów rzeczywistości interpretowanych bądź jako faktycznie sfilmowane, bądź też jako wiarygodna i usprawiedliwiona rekonstrukcja, czyli w takiej formie, żeby były jak najbliższe prawdzie.

Te filmy można bez problemu kupić w Polsce. Większość z nich nie ma jednak licencji na wypożyczanie w naszym kraju

Te filmy można bez problemu kupić w Polsce. Większość z nich nie ma jednak licencji na wypożyczanie w naszym kraju

Technologia DVD znacznie poszerza możliwości dokumentu, co powoduje, że staje się on produktem innego rodzaju niż ten wyświetlany w telewizji. Przewaga DVD nad innymi nośnikami wynika między innymi z lepszej jakości obrazu i dźwięku. Przeciętny użytkownik kina domowego widzi na ekranie świat bardziej zbliżony do rzeczywistości realnej. Wniosek jest oczywisty - najlepszy nośnik dla filmu dokumentalnego to płyta DVD.

Tego nie wypożyczysz

W Polsce dostęp do filmów dokumentalnych na DVD jest niewielki. W sklepach internetowych zdołałem odnaleźć tylko kilka tytułów. Pierwszy z nich - Wędrówki z dinozaurami - nie jest w zasadzie typowym dokumentem. Niemniej jednak wszędzie umieszcza się go w tej kategorii. To w pełni komputerowo opracowana animacja o prehistorycznych gadach. Efekt współpracy filmowców z naukowcami oraz specjalistami w dziedzinie animacji komputerowej i animatroniki. Dinozaury i krajobraz sprzed 220 milionów lat wydają się niesamowicie realne. To konsekwencja filmowania w sposób zbliżony do naturalnego. Ujęcia kręcone są jakby wirtualną kamerą. Producent umieścił na płycie bezpośredni dostęp i komentarze do scen, animowane menu i dodatkową grafikę. Co najważniejsze, wersję DVD poszerzono o objaśnienia wybranych scen wyświetlane jako obraz w obrazie. W Polsce dotychczas było to rozwiązanie niespotykane. Robert Petri, przedstawiciel dystrybutora HAGI film i Video, przyznał, że film osiągnął na rynku DVD znaczący sukces. Pomimo że wyświetlany był wcześniej w publicznej telewizji i dostępny jest również na kasetach VHS, sprzedano go w ilości około 5 - 6 tys. egzemplarzy.

Drugim, bardziej typowym, dokumentem na DVD jest Microcosmos. Publiczność miała okazję poznać jeden dzień z życia łąki nie tylko w kinach, ale również oglądając telewizję publiczną. Film został umieszczony w zestawie środków dydaktycznych zalecanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wydawca zaopatrzył dystrybuowany przez Best Film produkt w interaktywne menu po polsku. Do wyboru jest lektor i napisy.

Wymienione dokumenty są ogólnie dostępne na rynku płyt DVD. Do pozostałych jest znacznie trudniej dotrzeć, ponieważ znajdują się w ofercie pojedynczych . Falco, na przykład, proponuje swoim klientom serię filmów dokumentalnych National Geographic. W Oczami fotografów przyglądamy się pracy prawdziwych profesjonalistów. Wybitni w swoim fachu przemierzają cały świat, żeby wykonać jak najlepsze zdjęcia. Na płycie znajduje się film Afryka moja miłość, galeria zdjęć oraz biografie fotografów. Jest również bezpośredni dostęp do scen.

Drugi z tej serii filmów nosi tytuł Najlepsze filmy National Geographic. Tym razem towarzyszymy największym podróżnikom i naukowcom w wyprawach po naszej planecie. Na płycie znajduje się także bezpośredni dostęp do scen, galeria fotografii, interaktywna tabela najważniejszych projektów badawczych i filmowych, quiz, a także wybrane sceny z głównego filmu.