Nagraj to jeszcze raz, Steve

Na styczniowych targach Macworld Expo, które odbyły się w San Francisco, Steve Jobs zaprezentował całą gamę nowości programowych. Oczywiście, najbardziej oczekiwany był pokaz kolejnej wersji beta nowego systemu operacyjnego Mac OS X.


Na styczniowych targach Macworld Expo, które odbyły się w San Francisco, Steve Jobs zaprezentował całą gamę nowości programowych. Oczywiście, najbardziej oczekiwany był pokaz kolejnej wersji beta nowego systemu operacyjnego Mac OS X.

Nagraj to jeszcze raz, Steve

Nowa era już wkrótce

Apple ugiął się pod presją użytkowników i przywrócił niektóre funkcje klasycznego systemu Maca. Chodzi tu przede wszystkim o menu Jabłko, które przewędrowało ze środka ekranu z powrotem w lewy górny róg i zawiera najważniejsze polecenia dotyczące systemu.

Według relacji niektórych testerów nowej wersji beta, szybkość systemu znacznie się zwiększyła. W niektórych przypadkach czas ładowania systemu na komputerze Power Mac G4 MP i z szybkim dyskiem wynosił niewiele ponad 10 sekund! Znaczne przyspieszenie uzyskano również w przypadku niektórych aplikacji korzystających z Open GL.

Nadal jednak nie wiadomo, czy zostanie zmniejszone minimalne zapotrzebowanie na pamięć - wersja beta ciągle wymaga 128 MB RAM-u, a przecież przydałoby się jeszcze trochę wolnego miejsca dla aplikacji, które stają się coraz bardziej pamięciożerne.

Premiera nowego systemu została oficjalnie zapowiedziana na 24 marca br. Obawy niektórych użytkowników dotyczące braku natywnych aplikacji okazały się bezpodstawne - praktycznie wszystkie większe firmy już teraz zapowiedziały nowe wersje swoich sztandarowych produktów. Do tego grona zalicza się między innymi Microsoft, Corel i Macromedia (więcej o nowych wersjach programów graficznych piszemy w dziale nowości).

Filmy dla wszystkich

Nagraj to jeszcze raz, Steve

Proces przygotowywania płyty DVD jest bardzo prosty - wystarczy przeciągnąć pliki wideo na okno iDVD.

Ogromną sensację na targach wywołała premiera programów do nagrywania filmów na płytach DVD. Typowym podejściem Apple'a jest prezentacja dwóch narzędzi, mających podobne zadanie, z których jedno skierowane jest na rynek konsumencki, a drugie przeznaczone dla profesjonalistów. Tak było w przypadku iMovie i FinalCut Pro (programy do edycji wideo), tak jest i teraz.

Oczywiście, żeby nagrywać płyty, potrzebna jest jeszcze właściwa nagrywarka. Jeszcze do niedawna takie urządzenie kosztowało majątek. Teraz za jedną czwartą tej ceny możemy kupić Power Maca G4 z napędem SuperDrive, który pozwala na nagrywanie standardowych płyt DVD. Cena takiego komputera to około 3500 USD. Można znaleźć również plotki, iż taki napęd już niedługo będzie dostępny w najlepszym modelu iMaca. Potwierdził to nieoficjalnie sam Steve Jobs w wywiadzie prasowym.

iDVD to prosty program, który pozwala na szybkie nagranie filmu na płycie DVD oraz stworzenie teł i systemu nawigacji. Tak nagrana płyta może być bezproblemowo odtwarzana w stacjonarnych i komputerowych odtwarzaczach DVD. Program jest banalnie prosty w obsłudze, a do dyspozycji mamy kilka kreatorów. Nagrywanie plików odbywa się poprzez proste przeciąganie i upuszczanie. W programie znajdują się również zestawy przycisków, teł i rysunków.

iDVD pozwala także na przygotowanie na płycie pokazu zdjęć.

Nagraj to jeszcze raz, Steve

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, iż montaż filmów w DVD Studio Pro jest skomplikowany. Najważniejszym narzędziem jest jednak myszka, której używamy do przeciągania poszczególnych elementów.

Niestety, są również ograniczenia - maksymalny czas nagrania na płycie to jedna godzina (ze względu na czas kompresji), choć na nośniku miejsca jest więcej. Smutne miny muszą mieć również osoby, które miały nadzieję na kopiowanie oryginalnych płyt z filmami - program nie pozwala na nagranie zabezpieczonego materiału. Również cena nośnika nie zachęca jeszcze do takich czynności. Program stanowi idealny zestaw z iMovie 2, pozwalając domowym użytkownikom na przygotowanie na przykład filmu z wakacji.

Oczywiście, są też użytkownicy, którym nie wystarczy tak prosta aplikacja. Mają oni teraz do dyspozycji komercyjny program DVD Studio Pro (kosztuje 1000 USD), pozwalający na nagranie do 99 ścieżek wideo (włączając w to ujęcia z wielu kamer). Możliwe jest także przygotowanie całego systemu nawigacji oraz podpisów w wielu językach. DVD Studio Pro bezproblemowo współpracuje z pakietem FinalCut Pro.

DVD Studio Pro ma wbudowany koder MPEG, dzięki czemu materiał filmowy może być wyświetlany w systemie PAL i NTSC w formatach 4:3 oraz 16:9. Program umożliwia, oczywiście, umieszczenie w filmie dźwięku Dolby Digital AC-3 i pozwala na import plików w formatach AIFF, SoundDesigner II, QuickTime lub WAVE. Dźwięk może mieć postać surround w trybie 5.1.