Nagrania z głosem użytkowników smartfonów przekazywane są zewnętrznym firmom

Firmy takie jak Apple, Google, Microsoft i Samsung nagrywają użytkowników wypowiadających komendy do smartfonów. Później te nagrania są analizowane w celu ulepszenia algorytmów rozpoznawania mowy. Dzięki temu usługi Siri, Google Now, Cortana i S Voice z dnia na dzień lepiej rozumieją użytkowników. Okazuje się jednak, że niektóre z nagrań są przekazywane innym firmom.

Twórcy oprogramowania do smartfonów i tabletów kuszą klientów do zakupu urządzeń aplikacjami z kategorii asystentów głosowych. Dzięki wykorzystaniu tych dodatków można obsługiwać urządzenia mobilne Apple z iOS, sprzęty z Windows Phone 8.1 oraz urządzenia z Androidem za pomocą wypowiadanych przez użytkownika komend.

Dzięki algorytmom stojącym za takimi asystentami jak Siri, Google Now, Cortana i S Voice współczesne smartfony rozumieją do pewnego stopnia naturalną mowę. Nie ma konienczości wydawać im komend wyłącznie o z góry ustalonej składni. Do udoskonalania tych narzędzi wykorzystywane jest wsparcie firm zewnętrznych.

Zobacz również:

  • Oto Beats Fit Pro - tańsze od AirPods Pro i lepsze do AirPods 3!
  • Recenzja: Huawei Watch GT 3 Elite - elegancki design i świetna bateria

Pracownik Walk N'Talk Technologies przyznał ostatnio, że jego zadaniem w pracy jest odsłuchiwanie nagrań pobranych z urządzeń mobilnych urządzeń i porównywanie ich z tekstem, jaki rozpoznały algorytmy. Po sprawdzeniu nagrania i transkrypcji pracownik firmy musiał ocenić, na ile rozpoznany tekst był trafny.

Nagrania z głosem użytkowników smartfonów przekazywane są zewnętrznym firmom

Siri to asystent głosowy od Apple

Zauważył on, że wśród nagranych komend pojawiają się takie nazwy własne jak Siri lub Galaxy i wywnioskował, że zostały one nagrane na urządzeniach mobilnych Apple i Samsunga. Nie powinno to być jednak zbytnim zaskoczeniem.

Zwykle przed pierwszym użyciem asystenta głosowego użytkownik jest informowany, że nagrania jego głosu mogą być przechowywane i analizowane w celu poprawienia jakości usługi. Okazuje się jednak, że niektóre firmy, w tym właśnie Apple i Samsung, nie robią tego samodzielnie i przekazują dane do analizy zewnętrznym firmom, takim jak właśnie Walk N'Talk Technologies.

źródło: slashgear.com