Nagrania z głosem użytkowników smartfonów przekazywane są zewnętrznym firmom

Firmy takie jak Apple, Google, Microsoft i Samsung nagrywają użytkowników wypowiadających komendy do smartfonów. Później te nagrania są analizowane w celu ulepszenia algorytmów rozpoznawania mowy. Dzięki temu usługi Siri, Google Now, Cortana i S Voice z dnia na dzień lepiej rozumieją użytkowników. Okazuje się jednak, że niektóre z nagrań są przekazywane innym firmom.

Twórcy oprogramowania do smartfonów i tabletów kuszą klientów do zakupu urządzeń aplikacjami z kategorii asystentów głosowych. Dzięki wykorzystaniu tych dodatków można obsługiwać urządzenia mobilne Apple z iOS, sprzęty z Windows Phone 8.1 oraz urządzenia z Androidem za pomocą wypowiadanych przez użytkownika komend.

Dzięki algorytmom stojącym za takimi asystentami jak Siri, Google Now, Cortana i S Voice współczesne smartfony rozumieją do pewnego stopnia naturalną mowę. Nie ma konienczości wydawać im komend wyłącznie o z góry ustalonej składni. Do udoskonalania tych narzędzi wykorzystywane jest wsparcie firm zewnętrznych.

Pracownik Walk N'Talk Technologies przyznał ostatnio, że jego zadaniem w pracy jest odsłuchiwanie nagrań pobranych z urządzeń mobilnych urządzeń i porównywanie ich z tekstem, jaki rozpoznały algorytmy. Po sprawdzeniu nagrania i transkrypcji pracownik firmy musiał ocenić, na ile rozpoznany tekst był trafny.

Siri to asystent głosowy od Apple

Siri to asystent głosowy od Apple

Zauważył on, że wśród nagranych komend pojawiają się takie nazwy własne jak Siri lub Galaxy i wywnioskował, że zostały one nagrane na urządzeniach mobilnych Apple i Samsunga. Nie powinno to być jednak zbytnim zaskoczeniem.

Zwykle przed pierwszym użyciem asystenta głosowego użytkownik jest informowany, że nagrania jego głosu mogą być przechowywane i analizowane w celu poprawienia jakości usługi. Okazuje się jednak, że niektóre firmy, w tym właśnie Apple i Samsung, nie robią tego samodzielnie i przekazują dane do analizy zewnętrznym firmom, takim jak właśnie Walk N'Talk Technologies.

źródło: slashgear.com