Nagroda za donos na pirata

Australijska organizacja BSAA (Business Software Association of Australia) poinformowała, iż za każde zgłoszenie przypadku korzystania z pirackiego oprogramowania w firmie na terenie Australii jego autor otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów australijskich (ok. 7679 USD).

Warto zauważyć, że BSAA ustanawiając nagrodę za donos na piratów we wspomnianej wysokości, podwoiło dotychczasową jej kwotę (dotychczas każdy, kto poinformował przedstawicieli organizacji o użyciu pirackich programów w danej firmie, mógł liczyć na 5 tys. dolarów australijskich nagrody). BSAA powołuje się na badanie przeprowadzone przez brytyjską firmę badawczą YouGoy, z którego wynika, iż 64 % pracowników wyraziło gotowość zgłoszenia przypadków naruszania prawa instytucjom zewnętrznym, gdyby ich zgłoszenia do kierownictwa firmy zostały zignorowane.

BSAA dowodzi (w oparciu o dane dostarczone przez analityków IDC) iż poziom piractwa oprogramowania w tym kraju sięga 31 procent. Przekłada się to na wymierne straty twórców oprogramowania, których dochody są tym samym uszczuplane o ok. 480 mln dolarów australijskich. Organizacja ostrzega też firmy, aby zwracały baczniejszą uwagę na sposób licencjonowania i wykorzystywania produktów chronionych prawem autorskim (w tym oprogramowania), mając na względzie ryzyko, jakiego podejmują się korzystając z nieautoryzowanych kopii aplikacji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: