Nagrody digita za 2004 rok

W dziesięciu wydaniach digita, które trafiły do rąk Czytelników w 2004 roku, przedstawiliśmy wiele produktów - zarówno poważnych urządzeń za kilka tysięcy złotych, jak i niedrogich programów shareware. Byliśmy też świadkami premiery iPoda mini oraz iMaca G5, który po raz kolejny zerwał z przeszłością i dumnie prezentuje nowy design. Można jednak zadać sobie pytanie, które z produktów stanowią rzeczywisty przełom? Czy będziemy o nich pamiętali za kilka lat? Redakcja digita postanowiła więc wybrać najlepsze produkty 2004 roku w różnych kategoriach.


W dziesięciu wydaniach digita, które trafiły do rąk Czytelników w 2004 roku, przedstawiliśmy wiele produktów - zarówno poważnych urządzeń za kilka tysięcy złotych, jak i niedrogich programów shareware. Byliśmy też świadkami premiery iPoda mini oraz iMaca G5, który po raz kolejny zerwał z przeszłością i dumnie prezentuje nowy design. Można jednak zadać sobie pytanie, które z produktów stanowią rzeczywisty przełom? Czy będziemy o nich pamiętali za kilka lat? Redakcja digita postanowiła więc wybrać najlepsze produkty 2004 roku w różnych kategoriach.

Najlepszy komputer

iMac G5 20''

Nagrody digita za 2004 rok
Apple reklamuje nowego iMaca jako dzieło tych samych ludzi, którzy stworzyli iPoda. Nie ulega jednak wątpliwości, że iMac jest dziełem także autorów pierwszego iMaca, PowerBooka, a nawet Macintosha z 1984 roku. Obudowa iMaca G5 jest biała i lśniąca jak iPoda, ale za ekranem LCD o przekątnej 17 lub 20 cali można znaleźć naprawdę porządny komputer. Choć potężny procesor PowerPC G5 generuje dużo ciepła, nie ma problemów z przegrzewaniem się, co może zaskoczyć, skoro obudowa ma grubość tylko 5 cm. iMac jest wyposażony w trzy wiatraki, ale trzeba naprawdę wytężać słuch, aby je usłyszeć.

Podsumowując, jest to najlepszy iMac w historii.

Najlepszy odtwarzacz mp3

iPod photo

Nagrody digita za 2004 rok
Królem rynku odtwarzaczy MP3 stał się iPod. Choć wiele firm próbuje podjąć rękawicę rzuconą przez Apple'a, walka z tym przeciwnikiem nie ma na razie większego sensu. Apple regularnie wypuszcza nowe odmiany swojego produktu. Nasze uznanie zdobył iPod photo, który został wyposażony w kolorowy ekran, dzięki czemu pozwala na przeglądanie zdjęć zrobionych za pomocą aparatu cyfrowego. Choć mogłoby się wydawać, że ekran iPoda jest zbyt mały, jakość obrazu jest bardzo wysoka. Jeżeli dodamy do tego pojemny dysk twardy (40 GB lub 60 GB), nie powinno dziwić, że iPod photo zdobywa popularność również wśród fotografów.

Najlepsza drukarka fotograficzna

Epson Stylus Pro 4000

Nagrody digita za 2004 rok
Stylus Pro 4000 to zdecydowanie najlepsza drukarka fotograficzna na rynku. Wydruki wykonane z jej pomocą nie różnią się praktycznie niczym od odbitek z profesjonalnego zakładu fotograficznego. Żadna inna drukarka nie może dorównać głębi szczegółów i jakości kolorów uzyskiwanych za pomocą tego Epsona. A ponieważ to urządzenie jest wyposażone w osiem pojemników z atramentem pigmentowym UltraChrome, nie trzeba ich przekładać w celu uzyskania wydruków matowych lub przezroczystych. Producentom udało się także uzyskać wysoką szybkość druku. Czyżby drukarka idealna?

Najlepsza drukarka konsumencka

Epson R800

Nagrody digita za 2004 rok
Epson reklamuje drukarkę R800 jako urządzenie, które może stać się cyfrową ciemnią fotograficzną dla osób wymagających zdjęć najwyższej jakości. Jest to sześciokolorowa, ośmiokanałowa drukarka atramentowa, ponieważ oprócz pięciu standardowych kartridży wyposażono ją w czarny atrament matowy, czarny atrament foto i dodatek nabłyszczający. Głowica ma rozmiar tylko 1,5 pikolitra, dzięki czemu na papierze jest umieszczana znacznie mniejsza kropla atramentu niż w większości drukarek podobnej klasy. Urządzenie jest szybkie i ciche, a do tego wydruki mają bardzo wysoką jakość. Drukować można nawet na płytach CD i DVD.

Najlepsza kolorowa drukarka laserowa

HP 2550LN

Nagrody digita za 2004 rok
Jeszcze rok temu kupno dobrej kolorowej drukarki laserowej za mniej niż 3000 zł praktycznie nie było możliwe. Teraz za tę cenę można nabyć drukarkę HP 2550LN z możliwością pracy w sieci oraz emulacją PostScriptu 3. Urządzenie jest wyposażone w port USB 2.0 i Ethernet oraz obsługuje protokół Rendezvous. Oczywiście drukarka ta nie jest przeznaczona do druku zdjęć o jakości fotograficznej, ale zapewnia jasne i atrakcyjne wydruki za niewielką cenę.

Najlepszy Aparat cyfrowy

Canon PowerShot G6

Nagrody digita za 2004 rok
PowerShot G6 jest wyposażony w matrycę 7,1 megapikseli, która umożliwia fotografowanie w rozdzielczości 3072 x 2304 pikseli, oraz obiektyw 35-140 mm z zoomem 4x. 2-calowy monitor jest pokryty powłoką antyrefleksyjną i zamontowany w sposób umożliwiający umieszczenie go pod różnymi kątami. PowerShot G6 zapewnia możliwość robienia doskonałych zdjęć w różnych warunkach ekspozycji. Aparat jest tak szybki, że pozwala nawet uchwycić reakcję ludzi na wykonywane zdjęcie. Choć jest zbyt duży i ciężki (380 g), aby traktować go jak aparat kieszonkowy, to dzięki bardzo wysokiej jakości zdjęć można bez ryzyka umieścić go w klasie aparatów dla profesjonalistów.

Najlepszy aparat cyfrowy dla amatora

Sony Cyber-Shot DSC-T1

Nagrody digita za 2004 rok
Aparat DSC-T1 to dość rozbudowana cyfrówka, która umożliwia również nagrywanie obrazu wideo o wysokiej jakości. Dzieło konstruktorów Sony jest bardzo cienkie (niecały cal grubości), ale zostało wyposażone w 2,5-calowy ekran LCD i matrycę 5 megapikseli. Wideo można nagrywać z szybkością 30 klatek na sekundę w trybie VGA (640 x 480). Aparat ma kilka mniejszych wad (brak trybów ręcznych i problemy z działaniem funkcji redukcji efektu czerwonych oczu), ale ogólna jakość zdjęć jest bardzo wysoka.

Najlepsze gry roku

digit nie jest pismem przeznaczonym dla graczy, ale nie ukrywamy, że sami lubimy od czasu do czasu zagrać w jakąś dobrą grę. Postanowiliśmy więc wyróżnić dwa tytuły, które zaskoczyły nas jakością grafiki, a także grywalnością.

Unreal Tournament 2004 został znacznie ulepszony w stosunku do starszej wersji gry z poprzedniego roku. W najnowszej inkarnacji tej strzelanki pojawiły się poduszkowce i inne pojazdy, wiele nowych rodzajów broni, a także nowe areny. Tryb gry Onslaught pozwala skupić się na walce między pojazdami i strategii zespołowej. Przywrócono również tryb Assault, w którym można atakować lub bronić bazy.

Użytkownicy Maców mogą w końcu zagrać w niezłą strzelankę firmy Bungie o nazwie Halo: Combat Evolved.

Czy warto było czekać? Oczywiście! W porównaniu z poprzednikiem dostępnym dla konsoli Xbox, wersja na Macintosha umożliwia grę w trybie 16 graczy, dostarcza nowe bronie, udostępnia nowe pojazdy i mapy, a także grafikę o wysokiej rozdzielczości i jakości.

NajlepszA technologia zapisu danych

LaCie D2

Nagrody digita za 2004 rok
Dzięki wprowadzeniu dwuwarstwowych nośników DVD na pojedynczej płycie można zapisać aż 8,5 GB danych lub bardzo długi film. Jeden z pierwszych napędów tego typu został przedstawiony przez firmę Sony. Znajduje się on także w środku zewnętrznej nagrywarki LaCie D2, która może nagrywać dwuwarstwowe płyty z maksymalną prędkością 2,4x. W tym roku możemy spodziewać się wprowadzenia nagrywarek DL z szybkością 4x, ale nie ma jeszcze odpowiednich nośników.

Najlepszy program graficzny

Corel Painter IX

Nagrody digita za 2004 rok
Painter to znany i lubiany program malarski, który imituje użycie prawdziwych narzędzi malarskich na różnego rodzaju nośnikach. Poprzednie wersje były wyposażone w wiele ciekawych funkcji, ale ich użytkownicy skarżyli się na niską prędkość działania. Corelowi udało się to naprawić w wersji 9 Paintera, w której zadebiutowały również nowe zestawy pędzli Artists' Oils, wymuszające malowanie w podobny sposób, jak robi to prawdziwy malarz. Dodatkowo możliwe jest nawet malowanie wzdłuż ścieżek wektorowych.

Najlepszy pakiet do efektów specjalnych

Apple Motion

Nagrody digita za 2004 rok
Apple Motion pozwala osiągnąć podobne efekty jak w programach Adobe After Effects i Discreet Combustion, ale mniej więcej za jedną trzecią ich ceny. Dzięki specjalnej funkcji o nazwie Behaviors można symulować grawitację, wiatr, przyciąganie i odpychanie między obiektami. Motion świetnie współpracuje z innymi profesjonalnymi aplikacjami Apple'a (takimi jak Final Cut Pro i DVD Studio Pro), a do tego jest bardzo prosty w użyciu.

Dzięki wszystkim tym zaletom Motion trafił do przyborników wielu osób zajmujących się montażem i edycją wideo.

Najlepszy tablet

Wacom Intuos3

Nagrody digita za 2004 rok
Gdybyśmy przyznawali nagrody w kategorii "Najlepsza alternatywa dla klawiatury", tablet firmy Wacom zdobyłby pewnie kolejną nagrodę. Intuos3 jest przeznaczony głównie dla osób, które wykorzystują swój komputer głównie do rysowania i malowania. Najnowsze urządzenie Wacoma wprowadza dwie innowacje - ExpressKeys (osiem programowalnych przycisków, które mogą wywoływać często wykonywane operacje) oraz TouchStrips, czyli specjalne "paski", ułatwiające przewijanie i powiększanie. Dzięki wygodnemu piórku łatwo można zapomnieć, że do komputera w ogóle jest podłączona klawiatura.

Najlepszy program do edycji zdjęć

Adobe Photoshop Elements 3.0

Nagrody digita za 2004 rok
Photoshop Elements 3.0 zapewnia wiele funkcji edycji zdjęć, które do tej pory były dostępne jedynie w Photoshopie CS. Początkującym użytkownikom aparatów cyfrowych z pewnością spodoba się tryb edycji Quick Fix, który pozwala szybko i automatycznie naprawiać zdjęcia. Bardziej zaawansowani fotograficy ucieszą się z popularnego narzędzia Healing Brush oraz ogromnej galerii filtrów. Należy również wspomnieć o rozbudowanej przeglądarce File Browser, która służy do wyszukiwania i organizowania zdjęć.

Wszystkie te funkcje są dostępne za ułamek ceny Photoshopa dla zawodowców.

Najlepszy edytor tekstu

BBEdit 8.0

BBEdit to jedna z najbardziej znanych i uznanych aplikacji w świecie użytkowników Macintosha. Również najnowsza wersja tego programu, oznaczona numerem 8, nie rozczarowuje pod żadnym względem. Producent dodał ponad 100 nowych funkcji, ułatwiających edycję tekstu, kodu HTML

oraz kodu napisanego w różnych językach programowania. Jedna z naszych ulubionych funkcji nosi nazwę Text Factories. Pozwala ona na przygotowanie listy operacji przetwarzania tekstu wraz z wybranymi opcjami, a następnie wykonanie tych operacji dla wyznaczonych dokumentów i teczek.

Najlepszy program audio

Apple GarageBand

Nagrody digita za 2004 rok
Apple po raz kolejny dociera do użytkowników domowych, którzy od pewnego czasu mogą samodzielnie edytować filmy i nagrywać płyty DVD. Teraz GarageBand pozwala na komponowanie i edytowanie muzyki przez każdego posiadacza Maca z procesorem G4. Program obsługuje klawiatury MIDI, umożliwia nagrywanie prawdziwych instrumentów, a także dostarcza wiele już gotowych instrumentów. Obsługa GarageBand jest wyjątkowo prosta i intuicyjna, ale do zalet interfejsu Apple'a już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Gotowe utwory można zapisać w iTunes i udostępnić rodzinom i znajomym.

Najlepszy program do nagrywania płyt

Toast with Jam 6.0

Toast to zdecydowanie najbardziej znany program do nagrywania płyt na komputerach Macintosh. W nowej wersji tego narzędzia wprowadzono obsługę nagrywarek dwuwarstwowych DL. Dodano także obsługę kompresji dźwięku w formacie Dolby AC-3 i nowy edytor do miksowania dźwięku, dzięki czemu Toast stał się nieocenionym programem dla każdego twórcy muzyki i filmów.