Nagrody za złamanie SDMI

Organizacja SDMI oferuje 10 tys. USD za złamanie systemu zabezpieczeń przyszłego formatu zapisu plików muzycznych.

Organizacja Secure Digital Music Initiative ufundowała 6 nagród po 10 tys. USD (w różnych kategoriach) dla osób, które złamią system zabezpieczeń nowego formatu zapisu plików muzycznych. Algorytm kodowania stworzony przed rokiem umożliwia odczytywanie (odsłuchiwanie) nagrań wyłącznie za pomocą urządzeń wyposażonych w odpowiednie moduły "uwierzytelniające" legalność nagrań. Każdy plik muzyczny ma specjalny cyfrowy znak wodny, uniemożliwiający nielegalne kopiowanie utworów.

Matt Oppenheim, twórca SDMI, stwierdził, że 60 tys. (wartość nagród) to niedużo wobec ewentualnych strat firm fonograficznych w przypadku złamania kodu, jeżeli nie okaże się on wystarczająco bezpieczny. "Pamiętamy, jak łatwo piraci poradzili sobie z kopiowanie filmów DVD za pomocą niewielkiej aplikacji DeCSS. Ogromne koszty wprowadzenia nowego standardu zabezpieczeń wymuszają dosyć niekonwencjonalne sposoby sprawdzenia jego jakości" - powiedział Matt Oppenheim.

Organizatorzy zapewnili, iż dane zebrane podczas pokonywania zabezpieczeń nie posłużą do "namierzania" hakerów. Uczestnicy, jeśli chcą otrzymać nagrodę, będą musieli podać imię, nazwisko, datę urodzenia i adres e-mail. Na razie akcja nie spotkała się z większym odzewem. Jak twierdzi Don Marti (redaktor serwisu Linux Journal), dzieje się tak, ponieważ ludzie nie chcą uczestniczyć w projektach mających na celu ograniczenie swobodnego dostępu do muzyki i innych danych w Internecie.

Więcej informacji: www.sdmi.org


Zobacz również