Nagrywające nowości od Samsunga

Przedstawiciele koreańskiego koncernu Samsung zaprezentowali cztery nowe produkty: dwie nagrywarki DVD (zapisujące płyty z maksymalną prędkością 20x) oraz dwa napędy obsługujące nośniki Blu-ray.

Nowe nagrywarki DVD Samsung są o tyle ciekawe, że zapisują płyty DVD+R i DVD-R z maksymalną prędkością 20, zaś krążki DVD+R DL oraz DVD-R DL (czyli płyty dwuwarstwowe) - z maksymalną prędkością 12x. Producent twierdzi, iż modele SH-S203 i SE-S204 są pierwszymi urządzeniami, które organizacja DVD Forum certyfikowała jako gotowe do zapisu płyt DL z prędkością 12x. Nagrywarki SH-S203 i SE-S204 wyposażone są także w obsługę technologii etykietowania płyt LightScribe. Urządzenia różnią się od siebie tylko tym, iż SH-S203 przeznaczona jest do montażu w komputerze PC, zaś SH-S204 komunikuje się z pecetem za pośrednictwem złącza USB 2.0.

Firma przedstawiła też dwie nagrywarki krążków Blu-ray - zewnętrzną SE-B046 oraz wewnętrzną SH-B043. Urządzenia zapisują płyty BD-R z prędkością 4x, zaś BD-RE - z prędkością 2x. W obu modelach zastosowano po dwie głowice - dzięki temu nagrywarki obsługują także nośniki DVD i CD.

Cen nowych napędów na razie nie podano - wiadomo jedynie, że nagrywarki DVD pojawią się w sklepach w maju, wewnętrzna nagrywarka Blu-ray - pod koniec roku, zaś zewnętrzna - na początku 2008 r.