Nagrywalne DVD - pierwsze starcie

Na targach CeBIT starły się dwa konkurencyjne standardy nagrywalnych dysków DVD, forsowane przez dwie grupy producentów.

Dwie grupy wielkich firm elektronicznych zaprezentowały w Hanowerze działające prototypy odtwarzaczy/nagrywarek dysków DVD. Obie grupy będą starały się przeforsować własne standardy. Jeden z formatów - DVD-RAM popierany m.in. przez Matsushita Electric, Hitachi i Toshiba korzysta z płyt umieszczanych w obudowie typu cartridge, co czyni je niekompatybilnymi z używanymi obecnie komputerowymi napędami. Z kolei format DVD+RW, forsowany przez Hewlett-Packard, Mitsubishi, Philips, Ricoh, Sony i Yamaha, to płyta kompatybilna ze standardowymi napędami. Format DVD+RW, jakkolwiek kompatybilny z istniejącymi odtwarzaczami, został zaprojektowany od podstaw i w związku z tym prototyp nagrywarki prezentowany w Hanowerze miał rozmiary walizki.

Matsushita Electric Industrial (Panasonic) zaprezentowała tymczasem działający prototyp domowej nagrywarki, akceptującej zarówno dyski jednostronne (4,7GB), jak i dwustronne (9,4GB), pozwalające na zapisanie ośmiu godzin obrazu o jakości VHS lub nieco ponad dwóch o jakości DVD. W listopadzie ubiegłego roku Hitachi pokazało na targach Comdex prototyp kamery DVD-RAM.

Zarówno Philips, jak i Panasonic mają zamiar wprowadzić na rynek domowe odtwarzacze pod koniec br., uprzedzając przedświąteczny boom zakupowy. Ceny tych urządzeń nie zostały jeszcze ujawnione, lecz z całą pewnością nowe produkty będą drogie. "W początkowej fazie napędy i nośniki będą bardzo drogie, około trzech do czterech razy droższe niż CD-RW" - powiedział reprezentujący Ricoh Takeshi Matsui. Obecna cena napędów CD-RW w Japonii wynosi pomiędzy 180 i 320 USD. "Cena (nowych odtwarzaczy) będzie zbliżona do pierwszych odtwarzaczy DVD Video. Staramy się mierzyć w bardziej ekskluzywną część rynku i nie twierdzimy, że VHS zaraz odejdzie w zapomnienie" - twierdzi Robert van Eijik z Philipsa.