Nagrywalne nośniki HD DVD i Blu-ray

Ostatnie dni obfitują w przełomowe wydarzenia w branży następcy DVD. Ciągle trwają spory między Toshibą - chcącą przeforsować HD DVD - oraz Sony i Matsushitą promującymi standard Blu-ray. Tymczasem firmy trzecie nie czekają na wynik rozmów i prezentują kolejne nagrywalne nośniki (WORM) obu formatów.

Najczęściej spotykanym i najbardziej znanym przedstawicielem płyt wykorzystujących technologię WORM (Write Once Read Many) jest płyta CD-R. Zgodnie z nazwą można ją nagrać raz, natomiast odtworzyć - niemal dowolną ilość razy.

Ostatnie miesiące stoją pod znakiem kolejnych wynalazków związanych z następcą DVD (patrz np. tekst "Blu-ray o pojemności 100 GB!). Wczoraj pojawiła się kolejna nowinka: Toshiba zaprezentowała nagrywalny nośnik HD DVD-R wykonany we współpracy z Mitsubishi i Hitachi Maxell.

Dzięki nowemu barwnikowi organicznemu płytę można nagrywać z szybkością x1, a zmieści się na niej do 15 GB danych. Zdaniem Toshiby zwiększenie szybkości możliwe będzie dopiero po opracowaniu innego barwnika i zastosowaniu mocniejszego lasera.

Mitsubishi tu, Mitsubishi tam...

Tymczasem dziś to samo Mitsubishi wraz z Pioneerem zaprezentowało kolejny nośnik WORM, tym razem należący do rodziny Blu-ray. Wykorzystano w nim zmodyfikowany barwnik azo (stosowany powszechnie w DVD i CD).

Nowa płyta jest jednowarstwowa, jednostrona i ma 1,2 milimetra grubości, czyli jest o ok. 0,1 milimetra grubsza niż typowa płyta CD. Zdaniem producentów da się na niej nagrać maksymalnie 25 GB danych.

Prototyp ma zostać zaprezentowany na konferencji ISOM/ODS w drugiej dekadzie lipca 2005 roku. W sprzedaży detalicznej nagrywalne płyty Blu-ray nie pojawią się wcześniej niż w 2006 roku.


Zobacz również