Nagrywanie 2X więcej

Sanyo zaprezentowało nowy napęd CRD-BPDV2, który na tradycyjnych krążkach o pojemności 700 MB umożliwia zapis aż 1,4 GB danych. Płyty mają być odczytywane w stacjonarnych i komputerowych napędach DVD.

Zasada zwiększania gęstości zapisu jest prosta i polega na podwojeniu ilości zapisanego materiału na tej samej powierzchni nośnika. Umożliwia to m.in. znacznie ulepszony system korekcji błędów, który pozwala na zapis płyty mniejszymi punktami wypalanymi na nośniku. Dotychczas z ok 100 punktów dostępnych na nośniku jako pole do zapisu, do 30 było rezerwowane dla systemu korekcji błędów.

Sanyo twierdzi, że zdołało zredukować tę liczbę do 10. Wspomniany system korekcji nazwano RSPC (Reed-Solomon Product Code). Zastąpił on stosowany dotychczas w napędach CD-R system CIRC (Cross-Interleaved Reed-Solomon Code). Nagrane krążki CD-R mogą być odczytane albo na nagrywarce Sanyo albo na odtwarzaczach/nagrywarkach DVD.

Ograniczeniem jest wymóg aktualizacji oprogramowania sterującego w napędach DVD. Sanyo zamierza rozpropagować swój nowy standard HD-Burn wśród producentów odtwarzaczy DVD i liczy, że już wkrótce nowe modele odtwarzaczy DVD (oraz starsze ze zaktualizowanym BIOS-em) będą bez problemów odczytywały dyski o gęstym zapisie CD.

Masową produkcję zaplanowano na styczeń przyszłego roku. Cena nagrywarki w przeliczeniu na PLN wynosić ma ok 1600 zł.