Nagrywanie CD-R nielegalne?

Producent oprogramowania umożliwiającego nagrywanie płyt CD - Optima Technology - złożył pozew do sądu przeciwko firmie Roxio o naruszenie prawa patentowego, dotyczącego technologii zapisu danych na płytach CD-R. Ostrzeżenie ze strony Optima Technology powędrowało również w stronę innych producentów oprogramowania do zapisu płyt CD-R.

Optima powołuje się na patent numer 531, który został przez nią zgłoszony w 1995 roku i zawierał informacje o technice wykorzystywanej w wielu aplikacjach do zapisu danych. Chodzi mianowicie o tworzenie wirtualnego obrazu płyty CD w pamięci komputera lub na dysku twardym, do którego użytkownik przenosi dane i aktualizuje go do momentu, aż nie zdecyduje się na zapis ostatecznej wersji. W tym samym roku Optima Technology wprowadziła na rynek oprogramowanie, wykorzystujące powyższą technikę.

Zdaniem firmy posiada ona wszelkie prawa patentowe do tego rozwiązania i domaga się z tego tytułu od Roxio odszkodowania. Ze strony Optimy padła nawet propozycja licencjonowania zaprojektowanej przez nich techniki na rzecz Roxio.

A co na to Roxio? Roxio odpowiada zdecydowanie i stanowczo: będziemy walczyć. Zdaniem przedstawiciela firmy, są oni świadomi istnienia owego patentu Optima Technology jednak uważają, iż wszelkie zarzuty w tej kwestii są całkowicie bezpodstawne, zapowiadając jednocześnie "agresywną obronę własnych interesów".

Więcej informacji:

Optima Technology - http://www.optimatech.com

Roxio - http://www.roxio.com


Zobacz również