Nagrywanie płyt bez tajemnic

Liczba funkcji oferowanych przez programy do nagrywania płyt oszałamia. Aby ułatwić ci ich obsługę, przygotowaliśmy zestaw porad pokazujących, jak korzystać z różnych narzędzi. Dowiesz się między innymi, jak zgrywać pliki audio, robić kopię zapasową danych i normalizować zapisywany dźwięk.


Programy do nagrywania płyt służą już nie tylko do kopiowania. Najlepszym przykładem jest Nero. Jego najnowsza wersja umożliwia projektowanie okładek płyt, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych, miksowanie dźwięku czy edycję plików filmowych. Łatwo się zgubić w takim gąszczu funkcji.

Przygotowaliśmy zestaw porad pokazujących, jak korzystać z różnych funkcji najnowszych wersji najpopularniejszych programów do nagrywania płyt.

Z naszych wskazówek dowiesz się, jak używać niektórych zaawansowanych bądź mniej znanych opcji.

1. Wirtualne napędy w Alcoholu 120%

Wirtualne napędy korzystające z obrazów płyt gwarantują szybszy dostęp do danych, pozwalają na korzystanie z wielu nośników jednocześnie i zabezpieczają przed ich uszkodzeniem.

Jeżeli jesteś posiadaczem programu Alcohol 120%, nie musisz instalować narzędzia do obsługi wirtualnych dysków. Odpowiednie funkcje znajdziesz w programie.

1. Uruchom Alcohol 120% i kliknij polecenie Napędy wirtualne w sekcji Opcje. Program pozwala uruchomić w systemie ponad 30 napędów (wersja testowa ma ograniczenie do sześciu), ale domyślnie ustawiony jest jeden. Aby zmienić to ustawienie, wybierz kategorię Napędy wirtualne i ustaw liczbę napędów na liście Liczba napędów wirtualnych.

Nagrywanie płyt bez tajemnic

2. Litery dysków przypisane do napędów definiuje się w sekcji Litery napędów. Wystarczy zaznaczyć jeden z nich i kliknąć przycisk Edytuj. Warto również zmodyfikować listę obrazów obsługiwanych za pomocą menu kontekstowego. Ułatwi to podłączanie pliku obrazu do napędu wirtualnego.

Domyślnie w ten sposób obsługiwany jest jedynie format MDF. Przejdź do sekcji Menu kontekstowe i umieść zaznaczenia obok wybranych formatów [1]. Jeżeli chcesz zaznaczyć od razu wszystkie, kliknij przycisk Wybierz wszystkie.

3. Odszukaj na dysku plik obrazu. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Zamontuj obraz. Wskaż napęd, do którego ma być podpięty plik. Aby odłączyć obraz, kliknij w Eksploratorze Windows prawym przyciskiem myszy wirtualny napęd, który go zawiera, i wybierz Odmontuj obraz.

Tworzenie obrazu w Alcoholu 120%

Aby skorzystać z wirtualnego napędu, niezbędny jest plik obrazu. Można go również utworzyć za pomocą Alcoholu 120%. W tym celu w głównym oknie programu wybierz Kreator odczytu i na liście Napędy DVD/CD wskaż napęd zawierający płytę, z której powstanie obraz.

Plik możesz zapisać w formacie ISO bądź MDF. Parametr ten zdefiniujesz na karcie Opcje odczytu {o}. Powyżej wskażesz także ścieżkę dostępu do katalogu, w którym ma być umieszczony obraz. Kliknij Start.