Nagrywanie wideo w wydaniu Canona

W odpowiedzi na premiery nowych wideokamer cyfrowych Sony i Sanyo, Canon poszerza swoją ofertę o dwa nowe modele, gotowe do rejestracji materiału filmowego w wysokiej rozdzielczości. XH-G1 i XH-A1 to modele profesjonalne, o czym świadczą nie tylko ich możliwości, ale i cena.

XH-G1 i XH-A1 dysponują obiektywami z 20-krotnym zoomem optycznym, do zapisu danych wykorzystują kasety HDV, oferują 23 ustawienia dotyczące jakości obrazu oraz 21 trybów filmowania - w tym opcję nagrywania w jakości taśmy celuloidowej (24 klatki na sekundę) - oraz opcję fotografowania. Ponadto znajdziemy w nich 1,3-calowe matryce CCD oraz 2,8-calowe wyświetlacze LCD. XH-G1 jest jednak modelem bardziej zaawansowanym, producent wyposażył go bowiem m.in. w złącze SDI (serial digital interface), Genlock i TC in/out, pozwalające przesyłać nieskompresowane nagrania HD do innych urządzeń nagrywających.

Nagrywanie wideo w wydaniu Canona

Canon XH-G1

Obie kamery w pierwszej kolejności trafią na rynek japoński, a nastąpi to w październiku i listopadzie br. w cenie 4 (XH-A1) i 7 (XH-G1) tys. dolarów. Klienci europejscy i amerykańscy będą mogli je nabyć jeszcze przed Gwiazdką.

Przypomnijmy, iż w minionym tygodniu Sony i Sanyo także przedstawiły swoje nowe produkty z segmentu cyfrowych kamer wideo. W ofercie Sony znalazły się dwa urządzenia (jedno nagrywające na nośnikach DVD, drugie - na HDD) ze średniej półki cenowej (ok. 1,5 tys. USD). Firma Sanyo zaproponowała model Xacti DMX-HD1A, zapisujący dane na kartach pamięci i zdecydowanie tańszy (ok. 770 dolarów) zarówno od propozycji Sony, jak i nowych kamer Canon - w jego przypadku obsługa standardu HD jest niepełna, gdyż nagrywany obraz HD składa się nie ze 1,080 ale z 720 linii poziomych (czyli zaledwie o ok. 220 linii więcej niż w standardowym obrazie wideo).

Więcej informacji: Canon