Nagrywarka HD DVD dla notebooków

3 października koncern Toshiba zamierza zaprezentować nagrywarkę dysków w standardzie HD DVD, przeznaczoną do montażu w komputerach przenośnych. Napęd, oznaczony symbolem SD-L902A charakteryzuje się szerokością zaledwie 12,7 mm i, jak informuje producent, może zapisywać dane na nośnikach HD DVD, DVD i CD.

Urządzenie zostanie zaprezentowane na targach Ceatec, największej imprezie poświęconej sprzętowi i elektronice, organizowanej w Japonii. W trakcie zeszłorocznej edycji Ceatec Toshiba przedstawiła czytnik płyt HD DVD dla notebooków, który znalazł zastosowanie w modelu Qosmio G30. Pierwsze egzemplarze nowego napędu zostaną przesłane do wytwórców komputerów z końcem tego roku. Masowa sprzedaż notebooków wyposażonych w nagrywarkę SD-L902A rozpocznie się więc w 2007 r.

Podczas targów, które rozpoczynają się we wtorek, 3 października, swoje produkty pokażą także inny firmy zaangażowane w "wojnę formatów", m.in. Sony (być może będzie to cyfrowy magnetowid zapisujący dane na płytach Blu-ray, którego prototyp firma zaprezentowała już wcześniej).

Więcej informacji o rywalizacji formatów HD DVD i Blu-ray o miano następcy DVD znaleźć można w tekście "Świetlne wojny: Blu-ray vs HD DVD".