Nagrywarka LG DR7500

Dość dobrze wyposażona nagrywarka DVD, akceptująca prawie wszystkie nośniki DVD.

Dość dobrze wyposażona nagrywarka DVD, akceptująca prawie wszystkie nośniki DVD.

Do naszych testów trafiła nagrywarka LG ze środkowego poziomu cenowego w katalogu koreańskiego producenta. Niewysoka obudowa nagrywarki jest stylistycznie podobna do innych modeli LG. Wrażenie estetyczne psuje jedynie umieszczenie na przednim panelu odsłoniętych podręcznych gniazd wideo (z cyfrowym DV), które mogłyby być ukryte np. pod klapką. Urządzenie wyposażono w niewielki wyświetlacz, na którym informacje prezentowane są słabo widoczną czcionką, lecz w obsłudze nagrywarki pomaga znakomicie przygotowane menu ekranowe. Ma ono czytelną formę graficzną, a co istotne, w całości zostało poprawnie przetłumaczone na język polski.

Pilot ergonomiczny, z dużą liczbą klawiszy. Dobre wykonanie, pewna praca.

Pilot ergonomiczny, z dużą liczbą klawiszy. Dobre wykonanie, pewna praca.

Ponieważ DR7500 nie wyposażono we wbudowany dysk twardy, filmy można nagrywać tylko na płyty DVD. Jednak urządzenie akceptuje jednowarstwowe i dwuwarstwowe krążki w formatach DVD+R\+RW i DVD-R\-RW (bez DVD-RAM). Dzięki temu materiał zapisany za jego pomocą może być odczytywany na dowolnych odtwarzaczach DVD. Stosunkowo niewielka jest liczba trybów zapisu (tylko 4). Na standardowej, jednowarstwowej płycie DVD o pojemności 4,7 GB możliwe jest umieszczenie odpowiednio 1, 2, 4 lub 6 godzin nagrań, a na dwuwarstwowych krążkach 1,8; 3,6; 7,3 lub 11 godzin. Zapisywany na DVD materiał można edytować w ograniczonym zakresie - dzielić go na odrębne części i nadawać im własne nazwy. Niestety, wadą urządzenia jest brak możliwości nagrywania z przesunięciem czasowym (tzw. Time Shift). Tuner telewizyjny nagrywarki sprawnie odnajduje stacje i nie jest wrażliwy na słaby jakościowo sygnał, np. z telewizji kablowych.

Zamontowany w modelu LG czytnik pracuje pewnie i cicho. Podczas testów odtwarzał bezbłędnie krążki, których nie były w stanie odczytać inne modele. Świadczy to o zastosowaniu dobrych mechanizmów korekcji błędów odczytu. Natomiast przetworniki wideo w DR7500 są tylko10-bitowe i to o bardzo niskiej częstotliwości próbkowania - 27 MHz. Dlatego oferowany przez nagrywarkę obraz ma przeciętną jakość i pod tym względem urządzenie wyraźnie odstaje od modeli konkurencji. W trybie progresywnego skanowania (na wyjściach komponentowych) obraz jest najlepszy - ostrzejszy i bardziej stabilny. Barwy są odtwarzane poprawnie, jednak detaliczność jest przeciętna, podobnie jak ostrość.

Z funkcji dodatkowych warto wspomnieć o obsłudze DivX 3.0, 4.0, 5.0 oraz XviD. DR7500 poprawnie odczytuje polskie napisy ekranowe zapisane w plikach .smi, .srt, .sub, .txt. Ponieważ nie ma żadnych mechanizmów wygładzania linii, słabo radzi sobie z niwelowaniem niedoskonałości obrazu odtwarzanego z plików DivX, co objawia się wyraźnym "schodkowaniem" krawędzi. Z kolei dźwięk generowany przez urządzenie ma dobry poziom - brzmienie jest pełne, uporządkowane, z dobrze zaznaczonym basem i gładkimi sopranami.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 999 zł

Dystrybutor LG Electronicshttp://www.lge.pl

Wymiary 43 x 5,2 x 30 cm

Waga 3,5 kg

Funkcje symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, blokada rodzicielska, 4 predefiniowane tryby jakości nagrań, PIP, progresywne skanowanie, odtwarzanie DivX-ów, MP3, JPEG

Obsługiwane formaty

Odczyt CD-Audio, CD-R\CD-RW, DVD-Video, DVD-R\-RW, DVD+R\+RW, SVCD

Zapis jednowarstwowe i dwuwarstwowe DVD+R\RW, DVD-R\-RW

Złącza S-Video, 2 x Euroscart, 2 x kompozyt, cyfrowe audio (optyczne i koncentryczne), 2 x RCA, DV, komponentowe

Dlaczego

Słabe przetworniki wideo. Sprawny odczyt DivX-ów i napisów. Zapis na jednowarstwowych i dwuwarstwowych płytach DVD.

Potencjalni rywale

Sony RDR-GX210 1049 zł

Znakomity tuner TV, świetna praca algorytmów kompresji. Wysokiej klasy sekcja wideo. Nie odczytuje DivX-ów.

Panasonic DMR-ES10 849 zł

Rewelacyjna jakość nagrań we wszystkich trybach zapisu. Dobra jakość obrazu i dźwięku, zapis z przesunięciem czasowym.