Nagrywarka jak rakieta

Gdy do naszej redakcji trafiła najszybsza nagrywarka na rynku, Asus CRW-5224A 52/24/52, sądziliśmy, że brak odpowiednich nośników uniemożliwi przeprowadzenie testów zapisu z maksymalną szybkością. Na szczęście producent dołączył do napędu aż 10 czystych krążków CD-R 52x i dwa CD-RW 24x.

Wyposażenie obejmuje ponadto kable, śrubki i oprogramowanie Ahead (Nero Express 5.5.9.2 PL, InCD 3.33, NeroMediaPlayer). Brak, niestety, polskiej dokumentacji.

NeroCDSpeed wykazał, że CRW-5224A stosuje technologię zapisu CAV 24-52x, co daje najwyższą w naszym rankingu średnią - aż 39,77x. Co ciekawe, Asus bez problemu osiągnął maksymalną wydajność także na nośnikach 48x TDK d-View i Reflex. Ta sztuczka nie udała się natomiast z płytami Emtec 48x (tylko do 48x) i Princo 48x (ledwie 24x).

Po wynikach CDSpeed nie zdziwił nas rekordowo krótki czas zapisywania z pliku obrazu. Nieco gorzej było z zapisem w locie, w którym Express najwyraźniej zbyt długo przygotowuje pliki. Rekordy padły natomiast w średniej szybkości odczytu programami CDSpeed i CD Tach, kopiowaniu z płyty CD-ROM na twardy dysk oraz zrzucaniu audio (bezkonkurencyjna średnia 36,7x).

W kopiowaniu pakietowym na czysty nośnik Asus wypadł świetnie, choć zabrakło mu kilku sekund do lidera – Yamahy CRW-F1. Spektakularną porażką zakończył się za to test nadpisywania plików na RW, który trwał aż 7 minut (dla porównania najlepszy w tej kategorii napęd MSI 48/16/48 potrzebował tylko 2 min 40 s). Może w obu wypadkach czas byłyby krótszy, gdyby wykorzystać format CD-MRW (Mt. Rainier), obsługiwany przez CRW-5224A.

Gdyby nie wpadka w nadpisywaniu RW, Asus zostałby królem wydajności nagrywania. Nie zmienia to jednak faktu, że CRW-5224A jest rzeczywiście najszybszym napędem CD-RW. Na razie.