Nagrywarki 22x od Sony i BenQ

Firmy Sony i BenQ zleciły koncernowi Lite-On produkcję nagrywarek DVD potrafiących zapisywać te krążki z maksymalną prędkością 22x - poinformował serwis Digitimes.com. Urządzenia te powinny pojawić się na rynku w trzecim kwartale bieżącego roku.

Wcześniej o podpisaniu podobnych umów z firmą Lite-On (jednym z największych producentów napędów optycznych na rynek OEM) poinformowali m.in. przedstawiciele firm Asus, Panasonic oraz Pioneer). W najbliższych tygodniach można się więc spodziewać na rynku prawdziwego wysypu szybkich nagrywarek DVD.

Lite-On spodziewa się, że w pierwszej fazie nagrywarki zapisujące krążki z prędkością 22x sprzedawane będą głównie jako samodzielna urządzenia - z uwagi na ich wysokie ceny większość producentów będzie prawdopodobnie zwlekała z montowaniem urządzeń do zestawów komputerowych (aby nie podnosić ceny całego komputera). Warto też odnotować, że wraz z nagrywarkami na rynku pojawią się pierwsze nośniki przystosowane do zapisu danych z tak wysokimi prędkościami.

Dokładnej specyfikacji urządzeń oraz ich przewidywanych cen na razie nie podano.