Nagrywarki Blu-ray od Buffalo

Japońska firma Buffalo zaprezentowała dwie nowe nagrywarki Blu-ray. Pierwsza - model BR-H2FB - jest napędem wewnętrznym, natomiast druga (BR-H2U2) to urządzenie zewnętrzne, komunikujące się z komputerem za pośrednictwem złącza USB 2.0. Obydwa potrafią odczytywać nośniki BD-ROM oraz "wypalać" płyty BD-R/RE.

Nowe napędy (wewnętrzny dostępny w kolorze czarnym i białym, zewnętrzny wyłącznie w czarnym) bazują na napędzie Blu-ray Panasonica - SW-5582.

Buffalo BR-H2U2

Buffalo BR-H2U2

BR-H2FB dysponuje obudową o wymiarach 146 x 42 x 190 mm i waży niespełna kilogram natomiast model BR-H2U2 jest większy (160 x 55 x 279 mm) oraz prawie dwa razy cięższy (1,8 kg). Obydwa potrafią zapisywać płyty DVD+R/-R z prędkością 8x, DVD+R/-R DL z prędkością 4x, DVD+RW z prędkością 8x oraz DVD-RAM z prędkością 5x. Oczywiście nośniki CD-R/RW również są obsługiwane (24x/16x/32x). Jeżeli chodzi o płyty BD-R/RE (zarówno jedno-, jak i dwuwarstwowe) to można je wypalać z prędkością 2x (z taką samą prędkością odczytywane są nośniki BD-ROM).

Buffalo BR-H2FB

Buffalo BR-H2FB

Kupując którąkolwiek z nagrywarek należy mieć świadomość wymagań sprzętowych, określonych przez producenta. Jeżeli chodzi o zapisywanie płyt BD-R/RE, minimalna konfiguracja powinna zawierać: procesor taktowany zegarem 1,8 GHz (lub szybszy) oraz 512 MB pamięci operacyjnej (lub więcej).

BR-H2FB i BR-H2U2 powinny się pojawić w sprzedaży na rynku japońskim na początku czerwca. Można je będzie kupić odpowiednio za 916 i 1012 USD. Nie wiadomo na razie, kiedy urządzenia pojawią się w Europie.