Nagrywarki DVD

Epoka CD-RW definitywnie się zakończyła, a rządy przejął zapis na płytach DVD. Jednak nowy władca niedługo nacieszy się tronem, bo kończą mu się atuty, a do wojny już szykuje się technologia niebieskiego lasera.


Epoka CD-RW definitywnie się zakończyła, a rządy przejął zapis na płytach DVD. Jednak nowy władca niedługo nacieszy się tronem, bo kończą mu się atuty, a do wojny już szykuje się technologia niebieskiego lasera.

W ciągu roku ceny nagrywarek DVD dramatycznie spadły, osiągając poziom napędów combo z naszego przewodnika AD 2003. Odwrotna tendencja dotyczy prędkości zapisu DVD±R, która skoczyła z 4x do 16x. I to już, niestety, koniec przyspieszania, bo prawa fizyki nie pozwalają na zwiększanie prędkości obrotowej nośników.

Technologia nagrywania DVD±R osiągnęła kres możliwości, ale to nie oznacza, że w napędach nie znajdziemy nic nowego. Teraz postęp będzie dotyczył innych funkcji nagrywarek DVD - przede wszystkim dość młodej opcji zapisu na nośnikach dwuwarstwowych (Double Layer, DL).

Wielu użytkowników z utęsknieniem czekało na pojawienie się sprzętu pozwalającego na nagrywanie tego typu płyt oferujących niemal dwukrotnie większą pojemność w stosunku do zwykłego krążka DVD±R (8,5 zamiast 4,7 GB). Dwuwarstwowe DVD, zwane też DVD9, to nic szczególnego - zdecydowana większość filmów i sporo płyt DVD-ROM (jak dołączane do naszego pisma) wykorzystuje ów standard w sytuacji, gdy objętość danych przekracza 4,7 GB. Umieszczenie dwóch warstw nośnika danych jedna nad drugą, odseparowanych półprzepuszczalną warstwą refleksyjną, było proste w tłoczonym DVD, ale w wersji zapisywalnej okazało się nie lada wyzwaniem technologicznym wynikającym z dostosowania lasera.

Lecz gdy w końcu na rynku zaistniały pierwsze napędy z obsługą DVD+R Double Layer (w formacie "minus", gdzie płyty dwuwarstwowe zwane są Dual Layer, wciąż nie ma tej funkcji), przyszło rozczarowanie: zapis tych nośników odbywał się z szybkością zaledwie 2,4x i tylko w jednej sesji (po nagraniu płyta jest definitywnie zamykana), a krążki okazały się niebotycznie drogie.

Dziś jednak ceny płyt DVD+R DL są niższe - choć wciąż nieproporcjonalnie wyższe od jednowarstwowych - zaś do sprzedaży weszły napędy oferujące nagrywanie nośników DL z szybkością 4x (Asus DRW-1604P, Pioneer DVR-A08), a nawet 5x (Toshiba SD-R 5372).

Także zaniedbana ostatnimi czasy technologia zapisu wielokrotnego ±RW doczeka się ewolucji: po roku tkwienia w punkcie 4x producenci zapowiadają skok na 8x - przynajmniej w przypadku DVD+RW. Wspomniany model Toshiby będzie pierwszym napędem o takich parametrach. Pytanie tylko, jak długo będzie trzeba czekać na odpowiednie nośniki - brak płyt dających się nagrać z nową prędkością maksymalną jest ciągłą bolączką testujących napędy optyczne i pierwszych nabywców nowych modeli.

Warto przy tym pamiętać, że wyższe iksy nie zapewniają już tak radykalnego skrócenia procesu zapisu, jak dawniej. Wystarczy porównać oszczędność czasu wynikającą z kolejnych krotności: wypalenie płytki z szybkością 2x trwało ponad pół godziny, ale dzięki zapisowi 4x zajmowało już tylko 15 i pół minuty. Jednak w przypadku współczynnika 8x czas skraca się nieproporcjonalnie - do ponad 9 minut (w najlepszym razie, bo w wielu napędach operacja trwa 10 do 11 minut). Dopiero przy 12x przekroczona zostaje bariera 8 minut, której spodziewalibyśmy się po ośmiokrotnej nagrywarce, a zapis 16x oznacza poświęcenie około 7 minut na operację wypalenia całego krążka. Nie dość więc, że zysk na czasie sprowadza się teraz do raptem kilku minut, to jeszcze jesteśmy perfidnie manipulowani zdradliwymi iksami. Dlaczego? Ponieważ wartości powyżej 6x mówią jedynie o maksymalnej szybkości osiąganej przez napęd, co w nagrywarkach 16x następuje na samym końcu płyty. Średni transfer jest, oczywiście, znacznie wolniejszy.

Co stanie się po zdobyciu przez nagrywarki DVD wszystkich możliwych szczytów? Do głosu dojdą napędy wykorzystujące wiązkę niebieskiego lasera. I znów powtórzy się historia w stylu "plus kontra minus", bowiem rywalizować będą dwa zupełnie niezgodne ze sobą formaty o różnych pojemnościach nośnika: Blu-ray i HD-DVD.

Plextor PX-712A

Informacje: Alstor,http://www.alstor.com.pl , tel. (22) 6755515

Cena: 590 zł

Nagrywarki DVD
Najdroższa nagrywarka DVD na rynku długo była bezkonkurencyjna pod względem szybkości zapisu krążków DVD+R i CD-R. Nagrywanie ze współczynnikiem odpowiednio 12x i 48x było po prostu ewenementem i nawet gdy pojawili się rywale, to Plextor dzięki lepszej strategii wypalania osiągał wyższą średnią szybkość zapisu i w rezultacie najkrócej nagrywał płyty. Dziś jednak nadszedł czas zmiany warty: w dobie napędów 16x i zapisu DL Plextor przestaje być tak atrakcyjny, chociaż ma do zaoferowania jeszcze kilka innych patentów.

PX-712A wyposażono bowiem w funkcje niespotykane u konkurentów: w napędzie zastosowano znane z modelu CD-RW Premium opcje GigaRec (możliwość zapisu do 1,2 GB danych na CD-R), SecuRec (zabezpieczanie płyt hasłem), VariRec (zmiana mocy lasera podczas nagrywania płyt audio) oraz Q-Check (sprawdzanie jakości zapisywalnych nośników CD i DVD). Wszystkimi steruje się w dołączonym programie narzędziowym PlexTools. Poprzednik o symbolu PX-708A tych funkcji nie miał - jedynym spadkiem po linii CD-RW była VariRec. Plextor nie jest jednak bez skazy, bo długo kopiuje dane na płyty DVD±RW. Co prawda, niemal połowę testowanych nagrywarek gnębi podobna przypadłość, ale marna to pociecha, gdy za sprzęt płacisz dużo więcej w stosunku do innych modeli. Możesz się pocieszyć, że nie płacisz tylko za markę: PX-712A ma bufor 8 MB, zaś w pakiecie znajduje się świetny edytor wideo Pinnacle Studio 9 i polska dokumentacja. Ponadto gwarancja obejmuje odbiór i dostawę urządzenia do domu klienta.

Zapis DVD: 12/8/4/4/-/- (+R/-R/+RW/-RW/+R DL/RAM)

Zapis CD-R/RW: 48/24

Odczyt CD/DVD: 48/16

Oprogramowanie: Ahead Nero 6.3, Pinnacle Studio 9 SE

Samsung Writemaster TS-H552

Informacje: Samsung,http://www.samsung.pl , tel. (22) 6079333

Cena: 400 zł

Nagrywarki DVD
Optyczne produkty Samsunga to w istocie dzieci japońsko-koreańskiej spółki Toshiba-Samsung Storage Technology (TSST), ale dla wzmocnienia skojarzeń napędów z koreańską marką serię nagrywarek DVD ochrzczono mianem Writemaster. Nazwa ta ma wskazywać ich bliski związek z innymi urządzeniami firmy, głównie monitorami Syncmaster, które cieszą się uznaniem użytkowników. Wcześniejszy model o symbolu TS-H542 spowodował spore zamieszanie w naszym rankingu nagrywarek DVD ze względu na bardzo niską cenę w stosunku do wydajności. Tymczasem nowy Writemaster przeszedł dość sporą metamorfozę, bo ulepszono mu aż pięć parametrów: przyspieszono odczyt CD i DVD, a także zapis DVD+R, -R i CD-RW. Dzięki temu TS-H552 zdobył aż 6 rekordowych wyników w testach, otrzymując najlepszą notę wydajności i zostając liderem klasyfikacji. W chwili testów nie dysponowaliśmy nośnikami +R 16x, więc siłą rzeczy napęd pracował z dotychczasową maksymalną szybkością, wynoszącą 12x. Jednak i tu dokonał się pewien postęp, ponieważ Samsung wykonał operację zapisu płyty pół minuty szybciej od poprzednika. Natomiast najwięcej punktów zdobył dzięki unikatowemu wypalaniu -R 12x (najszybszemu w momencie testów, lecz niedługo później pojawiły się modele z zapisem -R 16x). Writemaster jest też jednym z bardzo nielicznych modeli doskonale radzących sobie z pakietowym kopiowaniem na ±RW i rekordzistą pod względem szybkości zrzucania audio - o ile zmusisz go do czytania płyty z maksymalną prędkością, a nie proponowaną 4x.

Zapis DVD: 16/12/4/4/2,4/- (+R/-R/+RW/-RW/+R DL/RAM)

Zapis CD-R/RW: 40/32

Odczyt CD/DVD: 48/16

Oprogramowanie: Pinnacle Instant CD/DVD 8, Studio 9 SE

Lite-On SOHW-1213S

Informacje: AB,http://www.ab.com.pl , tel. (71) 3240500

Cena: 350 zł

Nagrywarki DVD
Nagrywarki firmy Lite-On cieszą się bardzo dużą popularnością głównie z dwóch powodów: oferują najnowsze technologie za niewielkie pieniądze i łatwo dają się zamienić w wyższe modele za sprawą odpowiednio spreparowanego firmware'u (oprogramowania wewnętrznego napędu). Niemal regułą jest, że niedługo po wejściu nowego urządzenia Lite-Ona stare wersje zaczynają żyć drugim życiem - po obniżce cen są błyskawicznie wykupywane ze sklepów po to, by wgrywając zmodyfikowany firmware, uzyskać nową nagrywarkę, a wydać mniej. Trzeba jednak pamiętać, iż taki proceder "podkręcania" napędu powoduje utratę gwarancji, co przy dzisiejszych różnicach cen między modelami rzędu kilkudziesięciu złotych jest raczej grą niewartą świeczki. Poza tym nie wszystkie nagrywarki daje się w ten sposób przerabiać - zmianę można wykonać jedynie w urządzeniach o tym samym chipsecie. Bez względu na ideę, jaka przyświeca zakupowi starszego Lite-Ona, warto przyjrzeć się modelowi SOHW-1213S. Jest o ok. 70 zł tańszy od następcy oznaczonego symbolem SOHW-1633S, a wydajnością ustępuje mu minimalnie. Różnica między tymi napędami leży bowiem tylko w prędkości zapisu DVD+R i odczytu DVD (12x kontra 16x) oraz w obsłudze płyt dwuwarstwowych. Jeśli niespecjalnie zależy ci na powyższych parametrach albo chcesz zaryzykować utratę gwarancji, bawiąc się w przerabianie urządzenia, ten Lite-On w zupełności ci wystarczy. Co więcej, w nagrywaniu CD-RW i kopiowaniu plików z CD-ROM jest nawet o włos szybszy od nowszego modelu.

Zapis DVD: 12/8/4/4/-/- (+R/-R/+RW/-RW/+R DL/RAM)

Zapis CD-R/RW: 48/24

Odczyt CD/DVD: 48/12

Oprogramowanie: NeroExpress 6.3, NeroVision Express 2

LG SuperMulti GSA-4160B

Informacje: LG Electronics,http://www.lge.pl , tel. (22) 6061450

Cena: 499 zł

Nagrywarki DVD
Napęd LG nie zalicza się dziś do najtańszych, ale za 100 zł mniej od Plextora (i, niestety, 100 zł więcej od Samsunga) możesz mieć sprzęt o niewiele gorszej wydajności, a oferujący przede wszystkim trzy funkcje, których Plextorowi brakuje: zapis płyt DVD+R z szybkością 16x, dwuwarstwowych DVD+R DL oraz nagrywanie DVD-RAM z najwyższą obecnie prędkością 5x. Ta ostatnia cecha czyni napęd LG wyjątkowym i jedynym na rynku - żaden konkurent (oprócz starszych modeli LG) nie zapisuje na nośnikach tego formatu, a tylko cztery napędy je czytają. Faktem jest, że DVD-RAM pozostaje niszowy, lecz wciąż najlepszy do archiwizacji danych i zapisu wideo w czasie rzeczywistym. Gdyby nie minimalna zgodność z odtwarzaczami DVD i wysoka cena płyt, format ten z pewnością dawno by królował, a "plus" i "minus" zapewne w ogóle by nie powstały (DVD-RAM był pierwszym standardem zapisywalnego DVD, jaki pojawił się na rynku). Supernagrywarka LG wyróżniła się w testach oryginalnym panelem przednim i tylko jednym rekordem - średniej prędkości odczytu DVD, choć test kopiowania plików z DVD-ROM tego maksimum nie potwierdził. Trzeba jednak pamiętać, że - podobnie jak w przypadku Samsunga - z braku nośników 16x nie poznaliśmy faktycznej wydajności urządzenia. Słabym punktem GSA-4160B jest zaś zapis pakietowy na nośnik +RW i kopiowanie z CD-ROM (to efekt nominalnej szybkości odczytu 40x). Wyposażeniu pakietu jest bogate, lecz szkoda, że oprogramowaniem nagrywającym jest NeroExpress - zubożona wersja wielkiego cesarza.

Zapis DVD: 16/8/4/4/2,4/5 (+R/-R/+RW/-RW/+R DL/RAM)

Zapis CD-R/RW: 40/24

Odczyt CD/DVD: 40/16

Oprogramowanie: NeroExpress 6.3, Cyberlink PowerProducer 2 Gold