Nagrywarki DVD

Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia nad zakupem nowej nagrywarki, powinien raczej podjąć decyzję. Najnowsza generacja tych urządzeń spełnia wszystkie potrzeby użytkowników, a ich ceny są bardzo umiarkowane.


Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia nad zakupem nowej nagrywarki, powinien raczej podjąć decyzję. Najnowsza generacja tych urządzeń spełnia wszystkie potrzeby użytkowników, a ich ceny są bardzo umiarkowane.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy pojemność dysków DVD praktycznie podwoiła się, podobnie jak szybkość nagrywania. Również ceny spadły mniej więcej o połowę. Standardem są obecnie urządzenia pozwalające nagrywać dane dwuwarstwowo na dyskach DVD+R DL (double layer) lub DVD-R DL (dual layer) o pojemności 8,5 GB. Jeszcze do niedawna nagrywarki umożliwiały nagrywanie dysku z prędkością 2,4x (około 28 minut), podczas gdy obecnym standardem jest szybkość nagrywania 8x (8 minut), a coraz większą popularność zyskują nagrywarki 16x.

Nagrywarki DVD

Wyniki testów

Co ciekawe, szybkość nagrywania 16x jest osiągana tylko teoretycznie. Napęd rozpoczyna nagrywanie z prędkością 6x w pobliżu środka nośnika, a następnie zwiększa prędkość w miarę przesuwania do krawędzi, osiągając w końcu reklamowane osiągi. Czas nagrania pełnej płyty z szybkością 16x wynosi więc około 6 minut, co stanowi niewielki postęp w stosunku do napędów 8x. Można się spodziewać, że przekroczenie bariery 16x będzie bardzo trudne, przez co na pojawienie się szybszych napędów będzie trzeba trochę poczekać.

Możliwość nagrywania na dyskach DL jest szczególnie przydatna dla osób, które tworzą filmy wideo o wysokiej jakości i czasie odtwarzania wynoszącym 2 godziny lub kopiują dane, których wielkość przekracza pojemność standardowego dysku 4,7 GB. Wszystkie napędy w naszym porównaniu umożliwiają nagrywanie na dyskach DVD+R DL, ale tylko część z nich pozwala skorzystać z nowszego standardu DVD-R DL.

Niestety, pomimo wielu zalet i dostępności na rynku technologia DL nie zyskała jeszcze zbyt wielkiej popularności. Użytkownicy Macintoshy powinni wiedzieć, że ani systemowe narzędzie Disc Burner, ani program Roxio Toast 6 nie obsługują jeszcze standardu DVD-R DL.

Od samego początku dyski DL nie zapewniają pełnej wstecznej kompatybilności. Pomimo wysiłków producentów, płyty DL mogą nie być odtwarzane przez odtwarzacze DVD lub starsze, jednowarstwowe napędy DVD. Główną przyczyną tego problemu jest to, że takie napędy nie rozpoznają nowszych identyfikatorów nośników i typu dysku. Nawet jeśli zdecydowano się na wykorzystanie technologii DL, może wystąpić problem z zakupem odpowiednich nośników. Przyczyną są problemy z wyprodukowaniem odpowiednich nośników. Niektórzy producenci nie decydują się na zainwestowanie w nowe i drogie linie produkcyjne, przez co dyski dwuwarstwowe nie trafiły w odpowiedniej ilości do sklepów. Oczywiście oznacza to, że koszt płyty DVD tego typu jest relatywnie wysoki.

Napędy DVD nowej generacji wykorzystują opracowaną przez firmę HP nową technologię o nazwie Lightscribe, z jej pomocą można "drukować" monochromatyczne obrazy na przeciwnej stronie dysku. Oczywiście trzeba w tym celu zakupić specjalne nośniki o wyższej cenie, ale efekt jest naprawdę zadziwiający. Napędy Lightscribe są jednak znacząco wolniejsze od innych napędów, a jeszcze atrakcyjniejsze rezultaty można osiągnąć, tworząc nadruki za pomocą odpowiedniej drukarki atramentowej.

GSA4163B

Typ: wewnętrzna

Cena: 205 zł (OEM), 221 zł (box)

Producent: LG

Kontakt:http://www.lge.com

Nagrywarki DVD

GSA4163B to urządzenie montowane wewnętrznie, ale identyczny napęd został użyty w zewnętrznym urządzeniu FireWire/USB 2.0 GSA 5163. Jest to zarazem jedyny napęd w naszym zestawieniu, który umożliwia nagrywanie płyt DVD-RAM. Format ten nie jest już praktycznie używany; jego największą zaletą była możliwość sekwencyjnego zapisu danych, co pozwala na użycie nagrywarki jako dość wolnego dysku twardego.

Napęd osiągnął najlepsze wyniki w czasie zapisu płyt jednowarstwowych. Choć producent reklamuje się, że nagrywarka obsługuje wszystkie formaty, nie jest dostępna obsługa standardu DVD-R DL. Prędkość nagrywania zwykłych płyt nie zachwyca - 40x, a nie 48x jak w przypadku innych napędów. Podsumowując, model GSA4163B będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują nagrywać płyt dwuwarstwowych.

Szybkość nagrywania DVD-R 16x

Szybkość nagrywania DVD+R 16x

Szybkość nagrywania DVD-R DL ND

Szybkość nagrywania DVD+R DL 4x

Szybkość nagrywania DVD-RW 4x

Szybkość nagrywania DVD+RW 4x

Szybkość nagrywania DVD-RAM 5x

Szybkość odczytu DVD 8x

Szybkość nagrywania CD 40x

Szybkość nagrywania CD-RW 24x

Szybkość odczytu CD 40x

Wielkość buforu 2 MB

Interfejs E-IDE, ATAPI

Technologia Lightscribe Nie

Oprogramowanie Windows Nero Burning ROM 6 SE, PowerProducer Gold

Oprogramowanie Mac Brak

SOHW-1693S

Typ: wewnętrzna

Cena: 176 zł (OEM), 209 zł (box)

Producent: Lite-on

Kontakt:http://www.liteonit.com

Nagrywarki DVD

Lite-on to jeden z najważniejszych producentów urządzeń DVD, takich jak napędy, odtwarzacze oraz stacjonarne nagrywarki DVD. Główną zaletą tych urządzeń jest niska cena, a nie rozbudowane funkcje. Napęd SOHW-1693S (podobnie zresztą jak urządzenia firm LG i NEC) jest więc przeznaczony dla użytkowników o ograniczonym budżecie. Co gorsza, ten napęd jest droższy od obu konkurentów, a do tego nie zapewnia wszystkich funkcji nagrywarki LG ani prędkości działania urządzenia NEC.

Czas nagrywania płyty jednowarstwowej nie różni się znacząco od innych napędów wewnętrznych, ale czas nagrywania płyty DL był o połowę wolniejszy niż w przypadku najlepszej nagrywarki w naszym teście, która została wyprodukowana przez Plextora. Również czas zapisu na nośnikach RW niczym nie zachwyca. Jedyną zaletą tego urządzenia jest więc chyba tylko możliwość wybrania modelu w kolorze beżowym lub czarnym.

Szybkość nagrywania DVD-R 16x

Szybkość nagrywania DVD+R 16x

Szybkość nagrywania DVD-R DL 4x

Szybkość nagrywania DVD+R DL 4x

Szybkość nagrywania DVD-RW 6x

Szybkość nagrywania DVD+RW 8x

Szybkość nagrywania DVD-RAM ND

Szybkość odczytu DVD 16x

Szybkość nagrywania CD 48x

Szybkość nagrywania CD-RW 24x

Szybkość odczytu CD 48x

Wielkość buforu 2 MB

Interfejs E-IDE, ATAPI

Technologia Lightscribe Nie

Oprogramowanie Windows Nero OEM suite (Express 6), Cyberlink, PowerDVD 5

Oprogramowanie Mac Brak