Nagrywarki NEC-a z obsługą technologii Labelflash

W grudniu br. do sprzedaży trafią nowe modele nagrywarek DVD firmy NEC, umożliwiające "wypalanie" etykiet płyt w technologii Labelflash. Urządzenia ND-3551A i ND-4551A oferują podobne prędkości zapisu optycznych nośników danych (DVD+/-R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R DL, DVD-RW i CD-R). ND-4551A dodatkowo obsługuje płyty DVD-RAM.

Technologię Labelflash od Lightscribe'a różni to, iż wypala ona etykietę nie na powierzchni dysku, ale 0,6 mm pod nią, czyniąc etykietę bardziej odporną na zniszczenie (zarysowanie lub blaknięcie). Labelflash może być stosowana tylko w przypadku nośników DVD, umożliwia za to wypalenie etykiet po obu stronach nośnika.

Pomysłodawcy technologii, firmy Yamaha i Fujifilm, przekonują, że nagranie etykiety w systemie Labelflash zajmie nagrywarce od 5 (fast mode) do 20 minut (tryb wysokiej jakości). Jak do tej pory, NEC jest jedyną firmą w sektorze producentów nagrywarek dysków optycznych, która zapowiedziała wsparcie dla technologii Labelflash.

ND-4551A i ND-3551A umożliwiają zapis i odczyt płyt z następującymi prędkościami:

DVD+/-R - zapis/odczyt: 16x

DVD+R DL - zapis: 8x, odczyt: 7x

DVD+RW - zapis: 8x, odczyt: 13x

DVD+R9 - zapis: 8x, odczyt: 7x

DVD-R DL - zapis: 6x, odczyt: 7x

DVD-RW - zapis: 6x, odczyt: 13x

CD-R - zapis/odczyt: 48x

CD-RW - zapis: 32x, odczyt: 40x

ND-4551A nagrywa i odczytuje płyty DVD-RAM z prędkością 5x.

Równolegle NEC wprowadzi na rynek nagrywarki bez obsługi technologii Labelflash, oznaczone symbolami ND-3550A i ND-4550A (będzie to jedyna różnica w porównaniu z modelami przedstawionymi powyżej).


Zobacz również