Nagrywarki Philipsa wypalają obrazki

Niedawno informowaliśmy o pojawieniu się nośników DVD i CD pozwalających na wypalanie obrazków na płytach dzięki technologii LightScribe. Po firmie HP, teraz firma Philips informuje, że jej napędy potrafią obsługiwać tę funkcję.

Philips DVDR16LSK

Philips DVDR16LSK

Philips zaprezentował najnowszą nagrywarkę DVD o symbolu DVDR16LSK, która umożliwia poza wypalaniem dwuwarstwowych płyt - druk na płycie tekstu oraz grafiki dzięki technologii LightScribe

LightScribe umożliwia szybkie opisywanie płyt w odmienny sposób niż dotychczas. Przyklejanie specjalnych naklejek bądź ręczne opisywanie flamastrem nie jest już jedyną możliwością oznaczenia krążka. Ten sam laser, który wypala dane służy również do druku napisów lub rysunków na płycie. Jedyne, co trzeba zrobić to włożyć dysk odwrotną stroną do napędu. Specjalny barwnik, którym pokryta jest wierzchnia warstwa płyty zmienia kolor pod wpływem światła lasera. Philips jako pierwszy oferuje urządzenie, które jednocześnie umożliwia zapis na jednym krążku do 8,5 GB z prędkością 16x oraz druk informacji na płycie. Urządzenie trafi na rynki w Europie w pierwszym kwartale 2005 r., a razem z nim płyty DVD+R, DVD+RW oraz CD-R w opakowaniach po 5 i 10 sztuk.

Nagrywarka DVDR16LSK z funkcją LightScribe sprzedawana będzie ze specjalną wersją programu Nero6, służącego do wypalania płyt DVD i CD. Program ten daje również wiele możliwości w zakresie projektowania naklejek na płyty. Specjalna wersja programu umożliwi bezpośredni nadruk na krążku.

Przeprowadzone testy wskazują, że wykorzystanie lasera nagrywarki do zadruku wierzchniej powierzchni płyt DVD oraz CD nie wpływa w żaden sposób na jakość nagrań. Nagrywarkę płyt i LightScribe działają niezależnie od siebie, to oznacza, że nie trzeba zadrukowywać płyty bezpośrednio po wypaleniu jej zawartości.

Zestaw, składający się z nagrywarki DVDR16LSK, programu Nero6 oraz trzech płyt CD pokrytych specjalnym barwnikiem znajdzie się w sprzedaży w Europie Zachodniej w lutym 2005. Cena zestawu to ok 100 EUR. W chwili obecnej nie planuje się wprowadzenie nagrywarki na rynek polski.


Zobacz również