Najbardziej szanowane firmy

Już po raz siódmy za najbardziej szanowaną firmę świata został uznany General Electric. Najlepszym liderem biznesu okazał się Bill Gates - wynika z rankingu przeprowadzonego przez Financial Times i PricewaterhouseCoopers, "Najbardziej szanowane firmy świata".

Drugie miejsce wśród najbardziej szanowanej pięćdziesiątki po raz kolejny zajął Microsoft, na trzecim znalazła się Toyota, kolejne zajęły: IBM, Coca-Cola, Dell, Wal-Mart, Citigroup, Procter&Gamble, Hewlett-Packard.

Po raz trzeci z rzędu za najbardziej szanowanego biznesmena świata ankietowani uznali Billa Gatesa, drugie miejsce zajął emerytowany już były prezes General Electric, Jack Welch, a trzecie Carlos Ghosn z Nissana.

Ponad połowę w pięćdziesiątce najbardziej szanowanych stanowią firmy amerykańskie o zasięgu międzynarodowym - najwyraźniej zaczęły już odzyskiwać dobrą reputację po serii skandali korporacyjnych w latach 2001 - 2002. W rankingu znalazło się także po 6 firm z Niemiec i Wielkiej Brytanii, 5 z Japonii, po 2 z Francji, Holandii i Szwecji.

W tegorocznej edycji poproszono prezesów firm o wskazanie postaci historycznej lub współczesnej, którą chcieliby widzieć w zarządzie swojego przedsiębiorstwa. Ankietowani najczęściej wymieniali Winstona Churchilla, Jezusa Chrystusa, Napoleona Bonaparte, Alberta Einsteina, Juliusza Cezara, Leonarda da Vinci i Johna F. Kennedy'ego. Najbardziej pożądane cechy wśród potencjalnych członków zarządu to: wizjonerstwo, innowacyjność, zdolności przywódcze i duch pionierstwa.

Miano najbardziej innowacyjnej firmy zyskał Microsoft, w pierwszej dziesiątce znalazły się również: Dell, Nokia, Apple, Sony Ericsson, General Electric i IBM.


Zobacz również