Najbogatsi ludzie w branży IT

Jak co roku magazyn Forbes zaprezentował listę stu najbogatszych ludzi z branży IT. Na pierwszym miejscu zaskoczenia nie ma - liderem jest Bill Gates. A kto jeszcze znalazł się w pierwszej dziesiątce?

Majątek założyciela Microsoftu wart jest 79,6 miliarda dolarów. Znajdujący się na drugim miejscu założyciel Oracle, Larry Ellison, może poszczycić się 50 miliardami, czym wyprzedza o 2,5 miliarda dolarów zajmującego trzecie miejsce Jeffa Bezosa, szefa Amazonu. Za tymi panami uplasował się Mark Zuckerberg, którego majątek wyceniono na ponad 41 miliardów. Miejsce piąte i szóste to twórcy sukcesu Google - Larry Page (33,4 miliardy) i Siergiej Brin (32,8 miliarda). A czy wiecie, kim jest Jack Ma? To założyciel serwisu Alibaba, który zgromadził majątek warto ponad 23 miliardy. Na ósmym miejscu znalazł się Steve Ballimer (22,7 miliarda), a za nim pierwsza pani na liście - Laurene Powell Jobs, wdowa po założycielu Apple. Jej majątek oszacowano na 21,4 miliarda. Pierwszą dziesiątkę zamyka Michael Dell, mający 19,4 miliarda dolarów.

Najbogatsi ludzie w IT (zestawienie: Forbes)

Najbogatsi ludzie w IT (zestawienie: Forbes)

Na liście liczącej sobie 100 osób aż 51 to obywatele amerykańscy. Kolejne 33 pochodzą a Azji, a zaledwie ośmioro z Europy. Dwóch miliarderów IT wywodzi się z Izraela, jeden - z Ameryki Południowej. Dominują panowie - na całej liście jest tylko siedem kobiet. Przeciętna wieku miliardera to 53 lata, a zaledwie piętnastu jest poniżej czterdziestki. Najmłodsza osoba na liście to założyciel serwisu Snapchat, Evan Spiegel, który w wieku 25 lat posiada ponad 2 miliardy dolarów. Najstarszy - szef Intela, Gordon Morre (86 lat, 6 miliardów dolarów). 94 osoby z listy doszły do fortuny tylko dzięki własnym działaniom, zaledwie sześcioro to spadkobiercy interesów założonych przez rodziców.