Najcieńsza bateria świata

Japoński koncern skonstruował nowe superpłaskie ogniwa zasilające, które znajdą zastosowanie w kartach chipowych typu smart-card.

Firma Matsushita Battery Industrial poinformowała, iż udało jej się wyprodukować najmniejszą na świecie baterię litową. Ma ona kształt monety i grubość zaledwie 0,4 mm. Baterii nadano nazwę "papierowa moneta" i znajdzie zastosowanie w produkcji nowego rodzaju kart chipowych typu smart-card. Technologia ta pozwoli rozwiązać problem zasilania elektronicznych układów umieszczonych w tego typu kartach.

Technologia półprzewodnikowa stała się już na tyle zminiaturyzowana, że zatopienie w karcie o grubości mniejszej niż milimetr nie jest już problemem. Największym wyzwaniem, do tej pory, było właśnie zasilanie. Problem ten rozwiązano poprzez wyprowadzenie na powierzchni karty chipowej specjalnych styków, za których pomocą czerpie ona prąd z urządzenia odczytującego. Rozwiązanie to ma pewne wady, gdyż zewnętrzne styki mogą czasem nie działać.

Nowe baterie Matsushita będą stosowane w smart-cards standardu ISO o grubości 0,76 mm. Seryjna produkcja tych 3-voltowych baterii o nominalnej pojemności 18 mAh rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Na początek firma przewiduje miesięczną sprzedaż w wysokości 300 tys.

Więcej informacji: www.idg.net