Najdokładniejszy z Canonów

Canon jest kolejną firmą, która wprowadza na rynek skaner do małoobrazkowych przezroczy o rozdzielczości 4000 dpi.

Canon jest kolejną firmą, która wprowadza na rynek skaner do małoobrazkowych przezroczy o rozdzielczości 4000 dpi.

Nowe urządzenie, oznaczone przez producenta symbolem FS4000US, służy do skanowania slajdów i negatywów 35 mm oraz klisz formatu APS. Producent informuje, że urządzenie jest przeznaczone dla profesjonalistów i doświadczonych fotoamatorów, o czym może świadczyć, obok rozdzielczości, duża głębia kolorów (42 bity) i wysoka gęstość optyczna. Canon podaje dwie jej wartości: na przetworniku CCD wynosi 3,5 D, zaś na wyjściu 4,2 D. Jeśli skaner jest w stanie osiągnąć nawet pierwszą wielkość (osiągnięcie drugiej nie jest możliwe z powodu ograniczonej gęstości przetwornika), powinien poradzić sobie z zeskanowaniem trudnych zdjęć (czyli np. slajdów, na których znajdują się elementy bardzo jasne i jednocześnie jest wiele szczegółów w cieniach).

FS4000US został wyposażony w system eliminacji zanieczyszczeń o nazwie FARE. Działa on na podstawie informacji uzyskanych ze skanowania w podczerwieni, wykonywanego podczas skanowania właściwego. W świetle podczerwonym skaner wykrywa miejsca na filmie, które mogą być uszkodzone lub zabrudzone, a następnie dokonuje elektronicznego retuszu.

FS4000US został wyposażony w dwa interfejsy: powolny, ale dostępny w każdym nowym komputerze USB oraz SCSI-2 (producent nie dostarcza w zestawie kontrolera).

Informacje: Canon, www.canon.com.pl