Najdroższe Oslo, droga Warszawa

Najdrożej na świecie żyje się w stolicach Europy Zachodniej, choć koszty życia w naszym regionie, w tym w Warszawie gwałtownie rosną - wynika z najnowszego badania Economist Intelligence Unit.

Najdroższym miastem na świecie, podobnie jak w ubiegłym roku, jest Oslo, żyje się tam o 32% drożej niż w Nowym Jorku, który jest punktem odniesienia dla całego badania Światowych Kosztów Życia. W pierwszej dziesiątce najdroższych miast 8 znajduje się w Europie Zachodniej, a w pierwszej dwudziestce - aż 14. W 2006 roku Paryż, Kopenhaga i Londyn prześcignęły pod względem wysokich kosztów Tokio i Osakę, dotychczasowe miasta z czołówki rankingu.

Miasta z naszego regionu także stają się coraz droższe. Moskwa wiedzie tu prym, w całym rankingu zajmując 26. pozycję (Nowy Jork - 25.), Petersburg dzieli 44. miejsce z Waszyngtonem. Najtańszą stolicą Europy Środkowo - Wschodniej jest Sofia - 111. miejsce na 132 uczestników rankingu, koszty życia są w niej o ponad połowę niższe niż np. w Paryżu. Praga znalazła się na 55. miejscu, wyprzedzając Lizbonę. Warszawa jest 63., a Budapeszt 92.

W badaniu wzięto pod uwagę ceny 177 porównywalnych na całym świecie produktów i usług z 10 kategorii w każdym mieście.