Najdroższe ulice

Najdroższą ulicą handlową na świecie jest Piąta Aleja w Nowym Jorku. Warszawski Nowy Świat znalazł się na 40. pozycji rankingu opracowanego przez Cushman & Wakefield.

Raport "Główne ulice handlowe na świecie 2010" przygotowany przez Cushman & Wakefield porównuje czynsze w najważniejszych 269 lokalizacjach handlowych w 59 krajach. Przedstawioną w raporcie tabelę ligi światowej sporządza się przy uwzględnieniu najdroższych lokalizacji w każdym z monitorowanych państw.

Piąta Aleja już dziewiąty rok z rzędu jest najdroższą lokalizacją handlową na świecie. W Europie w tym roku najdroższa okazała się londyńska New Bond Street, wyprzedzając paryskie Pola Elizejskie. W rejonie Azji i Pacyfiku najdroższa jest Causeway Bay w Hongkongu.

Od czerwca 2009 do czerwca 2010, w 66% badanych krajów, czynsze wzrosły lub utrzymały się na dotychczasowym poziomie. W 2009 roku zaś nastąpił największy spadek czynszów w całej 25-letniej historii raportu.

Na nowojorskiej Piątej Alei czynsze wzrosły o 8,8%. Na drugim miejscu rankingu znalazła się Causeway Bay w Hongkongu, na trzecim zaś ulica Ginzo w Tokio, na czwartym - New Bond Street w Londynie, na piątym - paryskie Pola Elizejskie (czynsz spadł tu o 9,5%).

Największy wzrost czynszów powierzchni handlowych nastąpił w Ameryce Łacińskiej i w rejonie Azji i Pacyfiku.

Na ulicy Haddock Lobo w Sao Paulo w Brazylii czynsze wzrosły o 92%, dzięki czemu ulica odnotowała największy skok w rankingu globalnie. W Europie największy wzrost stawek najmu odnotowała londyńska New Bond (o 19,4%). W rejonie Azji i Pacyfiku czynsze zdrożały najbardziej na ulicy Linking w Mumbaju w Indiach (o 33%). Największe spadki czynszów nastąpiły w Bułgarii - aż o połowę spadły koszty najmu na Aleksander Batenbeg w Plovdiw i na ul. Aleksandrowskiej w Burgas. Rynki w Europie ogółem odnotowały obniżki czynszów na poziomie ok. 4,5%. Ulica Grafton w Irlandii spadła z ósmego na trzynaste miejsce (spadek o 25,8%), ulica Ermou w Atenach, Grecji, aż o siedem miejsc w dół (spadek o 15,4%).

W Nowym Jorku czynsz na Piątej Alei wynosił 16257 euro za m2 rocznie. W Polsce, na Nowym Świecie - 992 euro za m2 rocznie. Inne najdroższe lokalizacje handlowe w Polsce to: Warszawa - ul. Chmielna - roczny czynsz 932 euro/m2, Kraków - ul. Floriańska - roczny czynsz 920 euro/m2, Warszawa - ul. Marszałkowska - roczny czynsz 753 euro/m2, Katowice - ul. 3 Maja - roczny czynsz 717 euro/m2, Poznań - ul. Półwiejska - roczny czynsz 693 euro/m2, Warszawa - Al. Jerozolimskie - roczny czynsz 597 euro/m2, Wrocław - ul. Świdnicka - roczny czynsz 597 euro/m2, Gdynia - ul. Świętojańska - roczny czynsz 418 euro/m2, Szczecin - Al. Niepodległości - roczny czynsz 382 euro/m2, Łódź - ul. Piotrkowska - roczny czynsz 358 euro/m2.