Najgłośniejsze przecieki z WikiLeaks
-
- 28.07.2010, godz. 09:27
Lipiec 2010 r. - serwis WikiLeaks wchodzi w posiadanie ponad 90 tys. dokumentów wojska i wywiadu, zawierających szczegółowe informacje dotyczące działań koalicji antyterrorystycznej w Afganistanie w latach 2004 - 2010. Wybucha skandal na skalę światową. WikiLeaks to jednak witryna "zasłużona" w ujawnianiu informacji, które w innym wypadku nigdy nie trafiłyby do publicznej wiadomości.

WikiLeaks.org

Interaktywna mapa najważniejszych wydarzeń z wojny w Afganistanie z lat 2004-2010, sporządzona w oparciu o dokumenty udostępnione przez WikiLeaks (źródło: The Guardian).
W lipcu 2010 portal opublikował pod nazwą "Afghan War Diary" przeważającą część (75 tys.) spośród 90 tys. dokumentów dotyczących działań sił Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Afganistanie. Przed upublicznieniem materiałów WikiLeaks przekazał je redakcjom poczytnych dzienników i magazynów - The New York Times, The Guardian i Der Spiegel.
Dokumenty ukazują słabość koalicji i chaos działań militarnych w tym kraju. "Afera WikiLeaks", bo tak już całą sprawę zaczęły określać media, polega jednak w głównej mierze nie na tym, co znajdowało się w dokumentach, ale na tym, że w ogóle doszło do ich ujawnienia.
Biały Dom potępił przeciek, określając go mianem "nieodpowiedzialnego" i "stojącego w sprzeczności z amerykańską polityką w Afganistanie". Pentagon wszczął natomiast śledztwo, którego celem jest ustalenie źródła przecieku.
To nie pierwszy i z pewnością nie ostatni przykład na to, jak dokumenty publikowane w WikiLeaks mogą wstrząsnąć opinią publiczną. Oto inne przykłady:
Kwiecień 2010
- portal opublikował wideo, na którym widać, jak amerykański śmigłowiec bojowy Apache otwiera ogień do cywilów w Bagdadzie. Wydarzenie to miało miejsce w 2007 r., a w wyniku ostrzału zginęło dwanaście osób, w tym dwóch dziennikarzy agencji Reutera. Materiał wideo został nieco przerobiony przez WikiLeaks, tak by podkreślić śmierć osób cywilnych, jednak w grupie ostrzelanych osób faktycznie ukrywali się ludzie uzbrojeni m.in. w karabiny maszynowe i granatnik.
Marzec 2010
- witryna zamieściła 32-stronicowy dokument, datowany na 2008 r., zatytułowany "Wikileaks.org - punkt odniesienia online dla obcych wywiadów, rebeliantów i terrorystów?". Analitycy US Army przedstawiali w nim sposoby na zniszczenie serwisu WikiLeaks, bądź jego zdyskredytowanie.