Najgłupsi cyberprzestępcy w historii IT


Wpadka 2 – wyciek kontrowersyjnych zdjęć Miley Cyrus

Podejrzany: Josh Holly

Wykroczenie: włamania do witryn internetowych gwiazd i celebrytów w celu rozprzestrzeniania spamu i kradzieży danych kart kredytowych

Akt oskarżenia: podejrzanemu zarzuca się dokonanie włamania na konto Gmail wokalistki i aktorki Miley Cyrus, znanej przede wszystkim z głównej roli z młodzieżowego serialu Hannah Montana, w celu opublikowania w internecie prowokacyjnych zdjęć z udziałem poszkodowanej. Cyberprzestępca spędził wiele czasu w więzieniu – co ciekawe, wcale nie w związku z zaprezentowaniem szerokiej publiczności dość wyzywających fotografii piętnastoletniej wówczas Cyrus.

Holly został skazany przede wszystkim za seryjne kradzieże kart kredytowych. W sierpniu 2011 został uznany winnym posiadania ponad 200 zdobytych nielegalnie numerów kart kredytowych. Wedle ustaleń FBI Holly włamywał się do kont sławnych osób w portalu MySpace i wykorzystywał je do wyłudzania pieniędzy od sympatyków i obserwujących. Stosując nieuczciwe metody, zdobył od nich łącznie 100 000 dolarów.

Jednak co ma to wspólnego z uroczą Miley Cyrus? Holly przechwalał się publicznie, że wdarł się do prywatnego konta pocztowego młodej aktorki, skąd ukradł jej prywatne fotografie o wyzywającej treści. Informacje tego rodzaju w mgnieniu oka roznoszą się w całym internecie. W wywiadzie dla amerykańskiego magazynu Wired cyberprzestępca wyjawił, że najpierw włamał się do panelu administracyjnego portalu MySpace, gdzie znalazł zwyczajny dokument tekstowy zawierający hasła użytkowników. Następnie spróbował dostać się do konta pocztowego aktorki, używając jej hasła do portalu MySpace. Pomysł okazał się skuteczny.

Zatrzymanie: Choć Holly nie został nigdy pociągnięty do odpowiedzialności w związku z tym incydentem, to właśnie te zdarzenia naprowadziły śledczych z FBI na trop Holly’ego. Agenci podążyli za wirtualnymi śladami pozostawianymi przez chełpliwego kryminalistę. Niedługo później zrobili nalot na jego dom w Tennessee. W zarekwirowanym wówczas komputerze znaleźli dowody przestępstwa. Cyberprzestępcy groziło pozbawienie wolności do lat dziesięciu i grzywna w wysokości 250 000 dolarów. Sąd uznał Holly’ego winnym przestępstw internetowych i wymierzył mu wyrok trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Serwis Gawker podał do wiadomości publicznej niektóre spośród danych wykradzionych z bazy AT&T.

Serwis Gawker podał do wiadomości publicznej niektóre spośród danych wykradzionych z bazy AT&T.

Wpadka 3 – gracz z aspiracjami

Podejrzany: siedemnastolatek z Manchesteru (Anglia), który chce pozostać anonimowy

Wykroczenie: zainicjowanie ataku DDoS na witrynę gry Call of Duty

Akt oskarżenia: nastolatkowi z Wlk. Brytanii zarzuca się używanie narzędzia Phenom Booter w celu zainicjowania ataku DDoS na serwery udostępniające popularną grę Call of Duty. Według doniesień brytyjskich mediów cyberprzestępca miał zamiar uniemożliwić w ten sposób pozostałym graczom logowanie się w grze, a co za tym idzie, uśmiercenie jego postaci. Inaczej mówiąc, chciał bezustannie utrzymywać pierwszą pozycję w rankingu graczy. Plan powiódł się. Ekipa odpowiedzialna za serwery Call of Duty trudziła się godzinami, zanim udało jej się przywrócić działanie witryny. W tym czasie niezliczeni użytkownicy nie mieli dostępu do gry online.

Rozzuchwalony swoim sukcesem młodociany haker nie poprzestał na jedynym ataku. Funkcjonariusze prowadzący dochodzenie w jego sprawie ustalili, że zaczął już poszukiwać potencjalnych cyberprzestępców, aby wyjawić im za gotówkę swój sekret pozostawania niepokonanym.

Zatrzymanie: Policja bardzo szybko zlokalizowała miejsce zamieszkania nastolatka. Podczas gdy zawodowi hakerzy ukrywają swoje miejsce pobytu za pomocą serwerów proxy i usług przekierowujących, amator nawet nie podjął takich wysiłków.

Program Low Orbit Ion Cannon posłużył cyberprzestępcom do dokonania ataku na serwis płatności online PayPal.

Program Low Orbit Ion Cannon posłużył cyberprzestępcom do dokonania ataku na serwis płatności online PayPal.