Najgorsze strony 2008 r. - wyniki głosowania internautów

Konkurs o przewrotnej nazwie "Najgorsze strony internetowe 2008 r." rozstrzygnięty. Ranking, zainicjowany przez członków projektu, ZłaStrona.org został przygotowany w oparciu o głosy ponad 2,5 tys. internautów, którzy typowali najgorsze ich zdaniem serwisy WWW w internetowym głosowaniu. Niechlubne tytuły najgorszych stron minionego roku przypadły tym razem pięciu firmom i organizacjom, w tym m.in. spółce telekomunikacyjnej Orange.

Przypomnijmy, że projekt ZłaStrona.org to - jak informują jego przedstawiciele - "powstały z końcem roku 2007, otwarty, edukacyjny projekt internetowy. Uczy jak unikać użytecznościowych i funkcjonalnych błędów współczesnego Internetu. Opisany w przystępny sposób interfejs zlastrona.org skierowany jest do młodych projektantów i administratorów stron WWW. Pokazując najgorsze praktyki pomaga im wyeliminować błędy."

Tegoroczny konkurs na najgorsze strony internetowe był już drugim, organizowanym przez ZłaStrona.org. W drodze internetowego głosowania użytkownicy, spośród listy nominowanych, wyłonili "zwycięzców":

- najgorsza wydajność - strona kupbilet.pl za sprzedaż biletów na Euro 2008

- najgorsza użyteczność - orange.pl (internetowa obsługa klienta)

- najgorsza dostępność - citibank.pl za komunikaty błędów w języku angielskim

- najgorsza strona opłacana z podatków - npw.gov.pl (Naczelna Prokuratura Wojskowa) - "za całokształt"

- wybór internautów - rury.com.pl.

Najgorsze strony 2008 r. - wyniki głosowania internautów

Najgorsze strony 2008 r. - wyniki głosowania internautów

Przy okazji opublikowania wyników głosowania, członkowie projektu ZłaStrona.org wystosowali oświadczenie następującej treści:

"Nasza inicjatywa nie podoba się części Internautów i ludziom tworzącym strony internetowe oraz firmom strony zlecające. Widać to w mailach i komentarzach. Motywuje nas to dodatkowo do szerszych poszukiwań miernot w polskim internecie. Chcielibyśmy przypomnieć naszym oponentom, że zlastrona.org (na której skupił się najsilniejszy atak) dlatego nazywa się "zła strona", bo jest źle zrobioną stroną internetową (...). Dodatkowo pojawia się zarzut, że nie mamy prawa oceniać innych. Na takie uwagi odpowiadamy: "Czy ktoś kiedyś zapytał jakie prawo do oceny ma np.http://www.webstarfestival.pl/ ? Czy robią dobre strony? Czy w ich plebiscycie wygrywają naprawdę najlepsze strony?". I na sam koniec: "zlastrona.org to nie jest firma, za którą stoi jakikolwiek kapitał czy media (de facto to nie jest w ogóle firma). Tylko takie inicjatywy, klecone na kolanie, mogą pozwolić sobie na praktycznie nieograniczone podważanie jakości witryn internetowych. A przy okazji dobrze się przy tym bawić."

Zapytaliśmy przedstawicieli projektu o źródło wspomnianych ataków: " Niestety pojawiły się inwektywy i wulgarne wpisy na forum oraz w mailach do redakcji. Nic szczególnie konstruktywnego. Jednak wystarczająco przykre by zastanowić się nad kolejną edycją. Otrzymaliśmy również negatywne komentarze od niektórych nominowanych, jednak nie od samych właścicieli marek, a od twórców witryn. Mówiły o ich braku odpowiedzialności za jakość stron i zrzucaniu odpowiedzialności na zamawiającego stronę klienta. Oprócz tego zlastrona.org zostało wytknięte, że jest najgorszą stroną ze wszystkich. De facto takie jest jej założenie" - czytamy w mailu do redakcji PC World.

Więcej informacji: ZłaStrona.org