Najlepiej wydane 1000 zł

Karty graficzne w przedziale cenowym 500-1000 zł to produkty najchętniej kupowane przez osoby wymagające od podsystemu graficznego dobrej wydajności i nie zamierzające inwestować w kartę graficzną tysięcy zł. Jeszcze kilka miesięcy temu w tej kategorii cenowej dominowały produkty NVIDII - w szczególności modele GeForce 6600 GT, które nie miały godnej konkurencji. Wkrótce pojawiły się udane ATI Radeony X800 GTO, lecz i tu NVIDIA odpowiedziała ciekawym produktem - GeForce 6800 GS. Z naszych testów wynika, że najlepszą inwestycją w ramach założonej przez nas kategorii cenowej jest obecnie Radeon X800 XL, którego można kupić już za 999 zł, a smaczku całej sprawie dodaje fakt, że nie jest to karta standardowa, lecz fabrycznie podkręcony Abit Fatal1ty Radeon X800 XL 512 MB.

Radeon X800 XL to procesor bardzo ciekawy. Do niedawna w założonym przez nas przedziale cenowym modele takie nie były dostępne, kosztowały zdecydowanie więcej, ok. 1600-1800 zł. W czerwcu ubiegłego roku prezentowaliśmy Wam po raz pierwszy testy modeli X800 XL wyposażonych w 512 MB pamięci GDDR3 . Wtedy uznaliśmy taki pomysł za kiepski i nadal twierdzimy, że 512 MB to przerost formy nad treścią. Podczas testów kart do 1000 zł natrafiliśmy jednak na produkt, który w tej cenie jest naszym zdaniem trudny do pobicia - Abit Fatal1ty X800 XL 512 MB.

Liga sprzętu - karty graficzne

Inne modele kart graficznych ze średniej półki cenowej, od 500 do 1000 zł, prezentujemy w specjalnej ankiecie. Możecie ocenić w skali od 0 do 5 poszczególne cechy kart, w tym architekturę, wydajność, obróbkę wideo, podatność na podkręcanie, energooszczędność czy stosunek wydajności do ceny poszczególnych modeli.

Aktualne wyniki głosowania na najlepsze karty graficzne z przedziału cenowego 500-1000 zł

Aktualne wyniki głosowania na najlepsze karty graficzne z przedziału cenowego 500-1000 zł

Choć za podobną kwotę kupicie także inne modele X800 XL, to Abit wyróżnia się jedną bardzo istotną cechą - jest fabrycznie podkręcony i nie jest to operacja wykonywana na drodze programowej, lecz macie gwarancję stabilności pracy karty od pierwszego jej uruchomienia.

Dwa biosy to jest to

Czerwony przełącznik na śledziu z gniazdami służy do uruchamiania jednego z dwóch BIOS-ów karty - standardowego lub XTurbo podnoszącego domyślne częstotliwości taktowania rdzenia procesora i pamięci

Czerwony przełącznik na śledziu z gniazdami służy do uruchamiania jednego z dwóch BIOS-ów karty - standardowego lub XTurbo podnoszącego domyślne częstotliwości taktowania rdzenia procesora i pamięci

Gracze z pewnością mieli styczność z "ksywką" Fatal1ty. Jest to pseudonim jednego z najlepszych graczy na świecie - Amerykanina, profesjonalnie zajmującego się grą w strzelaniny typu Quake czy Unreal Tournament. Młody chłopak osiągnął duży sukces także na polu marketingowym, stąd cała gama produktów sygnowanych Fatal1ty. Są to m.in. karty graficzne, płyty główne Abita, myszki, a wkrótce także słuchawki i głośniki marki Creative. Urządzenia Abita od standardowych wersji różni lepsze wyposażenie - szczególnie w funkcje istotne dla entuzjastów gier. W płytach głównych mamy więc cały szereg rozbudowanych funkcji BIOS-u oraz m.in. bardzo solidne układy zasilania, w kartach graficznych są to pamięci i procesory pracujące z taktowaniem wyższym niż zalecane przez producenta GPU. Taki właśnie jest Radeon Fatal1ty X800 XL 512 MB. Karta prezentuje się ciekawie z kilku względów. Układ chłodzenia, choć nie ma wielkich rozmiarów, pracuje cicho i jest wykonany z materiałów dobrze przewodzących ciepło.

Miedziane radiatory zamontowano na wszystkich pamięciach GDDR3

Miedziane radiatory zamontowano na wszystkich pamięciach GDDR3


Zobacz również