Najlepsi pakerzy

Programy do archiwizacji i kompresji plików znajdują się chyba w każdym komputerze - należą do grupy podstawowych aplikacji narzędziowych.

Programy do archiwizacji i kompresji plików znajdują się chyba w każdym komputerze - należą do grupy podstawowych aplikacji narzędziowych.

Większość użytkowników ma, oczywiście, własne zdanie co do wyboru najlepszego programu do kompresji danych i najbardziej efektywnego formatu kompresji. W praktyce okazuje się, że wydajność kompresji związana jest bezpośrednio z rodzajem danych, jakie kompresujemy. W idealnej sytuacji są użytkownicy pracujący głównie na danych tekstowych - tego typu pliki kompresują się najlepiej. Od dawna trwa także spór pomiędzy zwolennikami różnych formatów kompresji danych.

Dwa najczęściej porównywane formaty to ZIP i . W naszych testach RAR uzyskał nieco lepszą wydajność od różnych ZIP-ów - różnica jest widoczna w przypadku dobrze "kompresowalnych" plików: dokumentów tekstowych i plików graficznych niezawierających wewnętrznej kompresji. Warto zwrócić uwagę na nowy format - 7Z, stosowany w programie 7-Zip. Jest wydajniejszy zarówno od klasycznego ZIP-a, jak i od RAR-a! Niestety, kompresja do formatu 7Z trwa zdecydowanie dłużej niż w przypadku ZIP i RAR. Warto jednak z uwagą śledzić rozwój programu 7-Zip - w niedługim czasie może stać się naprawdę poważną konkurencją dla wszelkiej maści ZIP-ów i -a. W dodatku 7-Zip jest bezpłatny! Oczywiście, o ile format 7z nie przyjmie się jako powszechny standard, 7-Zip popadnie w zapomnienie...

Porównanie wydajnościkompresji różnych typów plików

Porównanie wydajnościkompresji różnych typów plików

Przy porównywaniu wydajności kompresji według tabeli należy pamiętać, że dla specyficznych typów plików wydajność kompresji może być całkowicie inna - np. bitmapa (BMP) zawierająca wielki czarny prostokąt będzie skompresowana znacznie lepiej niż np. zdjęcie zapisane w takim samym formacie.

W naszym teście niespodziewanie zwyciężył mało znany program PentaZip 5.0. Jego jedyną wadą jest cena - to najdroższy z testowanych programów (tylko TurboZIP kosztuje tyle samo). Dzisiaj, gdy wiele archiwizerów to produkty bezpłatne, utrzymywanie wysokiej ceny wydaje się dość dziwne.

Tak czy inaczej, PentaZip 5.0 potrafi naprawdę wydajnie kompresować dane, a w dodatku jest wszechstronny - potrafi obsługiwać (odczytywać) nie tylko wszystkie liczące się formaty kompresji danych, ale także radzi sobie z zakodowanymi przesyłkami w poczcie elektronicznej (często spotykane MIME i UUencode). Można mieć, co prawda, lekkie zastrzeżenia co do prostoty obsługi programu, lecz nawet producent PentaZip 5.0 zastrzega, iż jest to aplikacja przeznaczona raczej dla zaawansowanych użytkowników.

Zestawie nie programów do archiwizacji

Zestawie nie programów do archiwizacji

Drugie i trzecie miejsce zajmują dwa chyba najbardziej zasłużone programy do kompresji danych: WinZip i WinRar. Obydwa mają swoich zagorzałych wielbicieli. WinRar 2.90 ma lekką przewagę nad WinZipem 8.1 - odczytuje znacznie więcej formatów plików archiwalnych, a zapisuje zarówno ZIP-y, jak i RAR-y. Warto także zauważyć program FilZip 2.01 - znany z notowań Top 10 freeware.

Jak testowaliśmy?

Wszystkie programy testowane były na tym samym zestawie danych o objętości 21,2 MB. Dane testowe zawierały pliki tekstowe, HTML, graficzne, pliki wykonywalne oraz multimedia (MP3, AVI, MPG). Folder z plikami testowymi zawierał podfoldery (z dokumentami i grafiką), które także były kompresowane. Przy każdym teście wybieraliśmy maksymalny dostępny stopień kompresji. Porównywana była tylko kompresja do postaci ZIP, należy więc pamiętać o różnicach w kompresji do formatów RAR (tylko WinRAR) i 7Z (tylko 7-Zip).