Najlepsi z najszybszych

Za sprawą Internetu ściąganie przestało być domeną wyłącznie uczniów i studentów. Pobieranie plików z Sieci na twardy dysk komputera to z pewnością jedna z czynności najczęściej wykonywanych przez internautów. Niestety, niedoceniana przez producentów przeglądarek, które kiepsko sobie z tym radzą. Do akcji wkraczają więc wyspecjalizowane narzędzia - menedżery pobierania. Do naszego testu wybraliśmy 10 najpopularniejszych i porównaliśmy ich możliwości.


Za sprawą Internetu ściąganie przestało być domeną wyłącznie uczniów i studentów. Pobieranie plików z Sieci na twardy dysk komputera to z pewnością jedna z czynności najczęściej wykonywanych przez internautów. Niestety, niedoceniana przez producentów przeglądarek, które kiepsko sobie z tym radzą. Do akcji wkraczają więc wyspecjalizowane narzędzia - menedżery pobierania. Do naszego testu wybraliśmy 10 najpopularniejszych i porównaliśmy ich możliwości.

Przechwytywanie pobierania w serwisach shareware'owych

Przechwytywanie pobierania w serwisach shareware'owych

O przydatności tych programów większości internautów nie trzeba przekonywać. Mniej wtajemniczonym wystarczy na początek powiedzieć, że pobierają pliki szybciej i pewniej niż internetowa przeglądarka. Co więcej, potrafią automatycznie uruchomić proces pobierania, gdy zostanie zainicjowany w przeglądarce.

Po co mi taki program?

Przyczyną popularności menedżerów pobierania jest niedoskonałość przeglądarek internetowych jako narzędzi do pobierania plików. Pierwsza generacja tych programów rozwiązywała podstawowy problem, jakim jest przerywanie procesu przed jego ukończeniem. Nie ma tu znaczenia, czy przerwa nastąpiła na skutek błędów lub zerwania połączenia, czy też była świadomym działaniem użytkownika. W tej sytuacji trzeba rozpocząć ściąganie od początku. Menedżer pobierania potrafi wznowić je od miejsca, w którym zostało przerwane.

Omawiane w poniższym tekście programy należą, oprócz Net Vampire'a 3.3, do drugiej generacji menedżerów pobierania. Zachowują wszystkie zalety programów pierwszej generacji, a najistotniejszym udoskonaleniem jest wykorzystanie techniki wielowątkowego pobierania, czyli pozyskiwania pojedynczego pliku w kilku, a nawet kilkudziesięciu fragmentach jednocześnie. Program dzieli plik na określoną wcześniej przez użytkownika liczbę części, na przykład pięć, i nawiązuje taką liczbę połączeń z serwerem. Wszystkie części są pobierane niezależnie, a następnie automatycznie łączone w jeden plik. Zaletą tej techniki jest zwiększenie prędkości pobierania, co odczują zarówno użytkownicy modemów, jak i dysponujący stałym łączem o dużej przepustowości. Dzięki temu można znacznie szybciej ściągać pliki niż przy użyciu standardowych środków Windows.

Porównanie funkcja i ocena menedżerów pobierania

Porównanie funkcja i ocena menedżerów pobierania

Należy pamiętać, że warunkiem działania omówionych funkcji jest ich obsługiwanie przez serwer internetowy. Obecnie zdecydowana większość serwerów pozwala zarówno na wznowienie pobierania, jak i pracę w technice wielowątkowej. Niestety, zdarza się, że administrator serwera nakłada pewne ograniczenia, na przykład pozwala nawiązać tylko trzy jednoczesne połączenia. W takiej sytuacji plik będzie pobierany maksymalnie w trzech kawałkach.

Menedżery pobierania oferują również wiele innych udogodnień. Podstawowym jest integracja z przeglądarką internetową, polegająca na automatycznym przejmowaniu od niej procesu pobierania. Dzięki temu po kliknięciu w przeglądarce odnośnika wskazującego plik do akcji wkroczy odpowiedni program, który wyręczy przeglądarkę w jego ściąganiu. Wszystkie omówione poniżej aplikacje, z wyjątkiem DLExperta, współpracują lepiej lub gorzej z Internet Explorerem. Niektóre potrafią również dogadać się z Operą i Netscape'em, GetRight także z Mozzillą.

Opera prawie doskonała

Opera to jedyna przeglądarka internetowa wyposażona w zaawansowane funkcje pobierania. Potrafi wznowić ściąganie pliku. W oknie Download Managera można również śledzić postępy pobierania plików i zarządzać tym procesem (przerywać pobierania jednego pliku, wznowić drugi itp.). Choć jest to niewątpliwy postęp, Operze wciąż daleko do wyspecjalizowanych programów typu GetRight czy FlashGet.

Funkcje dobrego menedżera pobierania obejmują również pozyskiwanie wielu plików równolegle czy harmonogram, pozwalający zlecić pobieranie plików w określonych godzinach. Użytkownik może też obserwować przebieg poszczególnych procesów (prędkość przesyłania danych, stopień zaawansowania itp.) i zarządzać nimi (zatrzymywać, wznawiać, kasować). Producenci pomyśleli również o bezpieczeństwie, umożliwiając integrację z programami antywirusowymi.

DLExpert 0.99

www.yanew.com

Najprostszy z prezentowanych menedżerów pobierania, oferujący najpotrzebniejsze funkcje. Największą zaletą DLExperta jest jego cena, a właściwie jej brak - to program bezpłatny. Jest rekordzistą w wielowątkowym pobieraniu - pojedynczy plik może ściągać nawet w 100 kawałkach jednocześnie. Niestety, w parze z prostotą idzie nie najlepsza funkcjonalność, przede wszystkim kiepsko rozplanowany interfejs graficzny oraz brak integracji z przeglądarkami internetowymi, co spowodowało stosunkowo niską ocenę w naszym teście. Pewną niedogodnością jest również fakt, że programu nie można zamknąć, jeśli akurat pobiera plik.

Download Accelerator Plus 5.3

www.speedbit.com

O dużych możliwościach programu najlepiej mogą się przekonać użytkownicy Internet Explorera. DAP 5.3 nie tylko potrafi przejąć od przeglądarki Microsoftu proces pobierania, ale dodaje do niej również własny pasek narzędzi, oferujący szybki dostęp do funkcji programu. Dodatkowo pozwala na podświetlanie odnośników do plików znajdujących się na aktualnie odwiedzanej stronie. Minusem jest brak drop boksu, utrudniający korzystanie z programu w połączeniu z Operą czy Netscape'em, a także brak polskiej wersji językowej. Spowodowało to, że DAP nie otrzymał maksymalnej oceny.

FlashGet 1.3

www.amazesoft.com

Zwycięzca naszego testu to program stosunkowo nowy, ale oferujący bardzo duże możliwości. Finalna wersja FlashGeta pojawiła się dopiero w ubiegłym roku i od tego czasu szybko rośnie grono jego użytkowników. Wśród zalet programu można wskazać prostą, intuicyjną obsługę oraz przejrzysty interfejs. Rodzimi internauci z pewnością docenią dostępność polskiej wersji językowej interfejsu, a także polskie tłumaczenie plików pomocy. FlashGet mocno integruje się z Internet Explorerem, dodając do niego niemal identyczny pasek narzędzi, jak DAP 5.0. Po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki udostępnionej przez producenta integruje się również z najnowszymi wersjami Opery i Netscape'a.

FreshDownload 4.2

www.freshdevices.com

Bezpłatny menedżer pobierania, mający wszystkie funkcje niezbędne w tego rodzaju programach. Potrafi także automatycznie rozpoczynać pobieranie według wcześniej przygotowanego planu. Może współpracować ze skanerami antywirusowymi, dzięki czemu pobrane pliki są natychmiast sprawdzane. Autorzy wyraźnie wzorowali się na DAP 5.0. FreshDownload składa się również z dwóch okien: głównego i okna pobierania (niemal identycznego jak w DAP 5.0), w którym można obserwować postępy w pobieraniu plików. Program prosty w obsłudze, bez nadmiaru dodatkowych funkcji, ale za to z przyjemnym dla oka interfejsem graficznym.