Najlepsza darmowa poczta e-mail. Poznaj osiem naszych propozycji

iCloud Mail

Jeżeli posiadasz sprzęt Apple, taki jak iPad, czy iPhone masz dostęp do konta iCloud, którego jednym ze składników jest usługa poczty. Jej wersja webowa jest nieco rozczarowująca i mniej funkcjonalna od wersji mobilnych. Na iPhonie i iPadzie iCloud Mail może być tak skonfigurowana aby użytkownik miał dostęp do innych kont (Gmail, Outlook, Yahoo!). W wersji webowej można tylko liczyć na dostęp do skrzynki przychodzącej iCloud.

W typowy dla Apple sposób usługa cechuje się prostotą i łatwością użytkowania. Oferuje widok podzielony na trzy pionowe sekcje z folderami po lewej stronie, listą wiadomości w środku i treścią odczytywanej aktualnie wiadomości po prawej stronie. Bardzo łatwo przyzwyczaić się do takiego podzielenia przestrzeni ekranu, lecz pewnym problemem jest tutaj to, że w odróżnieniu od Gmaila, Outlooka i Yahoo! nie mamy żadnych opcji konfiguracyjnych.

Możliwe jest tworzenie nowych folderów i przeciąganie pomiędzy nimi wiadomości. Odpowiednie reguły pozwalają na automatyczne rozdzielanie wiadomości pomiędzy folderami. Można też śledzić wiadomości otrzymywane od szczególnie ważnych osób poprzez nadanie im statusu VIP-a, co wiąże się z wyszczególnieniem ich gwiazdką.

iCloud Mail to prosty serwis dla osób, które nie są zbyt zaawansowane technicznie i wolą otrzymać do dyspozycji gotowy produkt z atrakcyjnym i prostym interfejsem. Bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy chcieliby spersonalizować pocztę z pewnością będą niezadowoleni ze stawianych przez Apple ograniczeń. Poczta Apple jest odpowiednia dla mniej wymagających osób i niestety mniej przydatna gdy musi sobie radzić z ogromną ilością wiadomości.

Tutanota

O bezpieczeństwo w internecie coraz trudniej. Na naszą pocztę czają się nie tylko hakerzy ale jest ona również w kręgu zainteresowań rządów. Na szczęście są usługi, które pozwalają się przed tymi atakami w dużym stopniu zabezpieczyć. Jedną z nich jest Tutanota. To usługa pocztowa, która automatycznie szyfruje pocztę. Jej treść dostępna jest wyłącznie dla nadawcy i odbiorcy, ponieważ deszyfrowanie odbywa się lokalnie po zalogowaniu (żadne czytelne dane nie trafiają więc do serwisu).

Pocztę Tutanota cechuje prostota użytkowania. Można z niej korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej z dowolnego urządzenia, a także mobilnych aplikacji dla systemu Android i iOS. Wersja darmowa oferuje 1 GB przestrzeni na e-maile. Płacąc euro miesięcznie otrzymuje się konto Premium oferujące dostęp do dodatkowych funkcji takich jak tworzenie reguł dla skrzynki odbiorczej.

Na koniec jeszcze jedna szalenie istotna informacja: hasło nie jest przechowywane na serwerze Tutanoty, więc jeżeli je stracisz utracisz dostęp do wszystkich wiadomości.