Najlepsza darmowa poczta e-mail. Poznaj osiem naszych propozycji

Jeżeli chciałbyś przesiąść się z Gmaila czy Outlooka w sieci znajdziesz wiele innych darmowych usług pocztowych. Porównaliśmy kilka z nich włączając w to takie usługi jak Zoho, Apple iCloud, Yahoo i skupiona na bezpieczeństwie Tutanota.

AKTUALIZACJA

Bardzo interesującą propozycją jest też usługa ProtonMail. Przeznaczona ona jest dla osób, dla których najważniejsza jest ochrona prywatności. Usługa, która stworzona została w 2013 roku przez trzech pracowników CERN, zapewnia szyfrowanie komunikacji (RSA-2048) po stronie klienta co oznacza, że sam dostawca nie widzi treści wiadomości. Serwery zlokalizowane są w Szwajcarii, czyli poza jurysdykcją USA i Unii Europejskiej.

Poczta ProtonMail dostępna jest w wersji webowej jak również w wersjach przeznaczonych na platformy Android i iOS. W wersji podstawowej można z niej korzystać za darmo, co jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami, w tym przede wszystkim ograniczeniem przestrzeni na e-maile do 500 MB. Dla chętnych do skorzystania z szerszego pakietu możliwości przygotowane zostały płatne wersje "Plus"/"Visionary". Jak to dokładnie wygląda pokazuje poniższa tabela:

Bezpieczna poczta ProtonMail -  różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami

Bezpieczna poczta ProtonMail - różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami

Podsumowując, darmowa wersja usługi ProtonMail z pewnością oferowanymi funkcjami odbiega od czołowej konkurencji. W jej przypadku nie o to jednak idzie gra, lecz o jak największe bezpieczeństwo poczty, o które dba przy wykorzystaniu efektywnych narzędzi.

________________________

Jeżeli szukasz darmowej poczty masz szeroki wybór. Poniżej znajdziesz porównanie ośmiu usług.

Najlepsza darmowa poczta

Zoho Mail

Poczta Zoho Mail została niedawno odświeżona. Rozwiązanie to koncentruje się na małych grupach i firmach. Posiada funkcje pozwalające na wygodniejszą współpracę pomiędzy pracownikami. Mowa tutaj np. o komentarzach w stylu serwisów społecznościowych przeniesionych na standardową pocztę. Poprzez zaznaczanie innych użytkowników z zespołu, rodziny, czy przyjaciół możliwe jest szybkie odpowiedzenie na oryginalny e-mail bez konieczności wysyłania rzeczywistej odrębnej odpowiedzi.

Jak przystało na nowoczesną pocztę Zoho Mail oferuje narzędzia (np. rozbudowane foldery, oznaczanie wiadomości, filtry), które pozwalają na uporządkowanie skrzynki. Dodatkowo masz możliwość dzielenia wybranego folderu z innymi użytkownikami.

W przypadku darmowego konta użytkownik otrzymuje do dyspozycji 5 GB przestrzeni na skrzynce plus dodatkowe 5 GB na dokumenty. Ta druga przestrzeń dodawana jest dlatego, że firma Zoho jest przede wszystkim dostawcą pakietu biurowego obejmującego szereg różnych i naprawdę porządnych aplikacji pozwalających na tworzenie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, czy prezentacji.

Ostatnim elementem, choć szalenie ważnym, jest prywatność. Zoho podkreśla, że dokłada wszelkich starań, aby poczta nie mogła być podejrzana przez nieuprawnione osoby, w tym pracowników firmy. Dostępu do niej nie mają także programy skanujące pod kątem przydatnych treści dla reklamodawców, co oznacza, że reklam nie ma ani w wersji darmowej usługi ani płatnej.

Wspomniana darmowa wersja Zoho Mail nie wspiera Kalendarza Google i posiada 25-megabajtowy limit na wiadomość. Decydując się na płatną wersję możesz liczyć na podwojenie pamięci, Kalendarz Google i możliwość przesyłania wiadomości "ważących" 30 MB.

Jeżeli restrykcje zastosowane w przypadku darmowej wersji są dla ciebie do przyjęcia Zoho Mail może się okazać świetnym wyborem ze względu na dużą ilość funkcji, solidny poziom bezpieczeństwa i przejrzyście zaprojektowany interfejs

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe lipiec 2018

Do 1000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 2000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 3000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 4000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artykule: Komputer do gier. 5 konfiguracji od 3000 do 8000 zł

Google Gmail

Gmail cechuje lekki minimalistyczny design. Większość ekranu zajęta jest przez skrzynkę odbiorczą. Porządkować e-maile można poprzez nadawanie im etykiet (danej wiadomości można nadać ich więcej niż jedną). Rozwiązanie to działa jak foldery. Aby się do niego przyzwyczaić potrzeba jednak trochę czasu. Gdy już jednak je opanujesz będziesz mógł korzystać z filtrowania, które możliwościami przebija konkurencję.

W Gmailu istnieją różne sposoby na przeglądanie wiadomości e-mail. Domyślnie pokazywane są one w porządku chronologicznym. Poczta potrafi automatycznie sortować wiadomości na kategorie takie jak Główne, Społeczności, Oferty, Powiadomienia i Fora (klikając w Odebrane najpierw widoczna jest pierwsza kategoria). Są one dostępne za pośrednictwem ułożonych poziomo kart.

Jeżeli zechcesz możesz skorzystać z różnych motywów dla przeglądarki internetowej, które wyświetlane będą jako tło. Interfejs w przypadku wersji dla Androida i iOS jest nieco inny ale dobrze zaprojektowany i łatwy w użyciu.

Część użytkowników narzeka na sposób w jaki Google dopasowuje reklamy do treści wiadomości e-mail. Na uznanie z pewnością zasługują jednak bardzo dobre algorytmy filtrujące spam.

Wiadomości e-mail z innych kont oraz kontakty można łatwo importować więc przejście na Gmaila jest niebolesne. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji mnóstwo opcji konfiguracyjnych, więcej niż u konkurencji. Platforma Google to doskonały serwis, który można każdemu gorąco polecić.