Najlepsza postawa przy komputerze to...

Jak ustawione są twoje plecy, gdy siedzisz przy komputerze? Jaka postawa jest twoim zdaniem najlepsza: pochylenie w kierunku monitora czy "zaleganie" na oparciu krzesła?

Naukowcy z Woodend Hospital w Aberdeen (Szkocja) skorzystali z rezonansu magnetycznego (MRI), by zbadać, która pozycja jest najlepsza dla naszych pleców, jeśli spędzamy wiele godzin przy komputerze. W testach wzięły udział 22 osoby, które nigdy nie skarżyły się na bóle pleców.

Badano ludzi pochylających się w kierunku monitora, siedzących prosto - ich plecy tworzyły z płaszczyzną krzesła kąt 90 stopni - oraz odchylonych w tył pod kątem 135 stopni.

Okazało się, że postawa całkowicie wyprostowana ("Usiądź prosto!") wcale nie była zdrowa i powodowała przeciążenie dysków oraz - z czasem - ich uciekanie z przestrzeni międzykręgowych. Natomiast "zaleganie" na oparciu pozwala na długie godziny pracy bez nadmiernego obciążania kręgosłupa.

Warto zajrzeć: "Aching Back? Sitting Up Straight Could Be The Culprit"

Więcej informacji na temat prawidłowej konfiguracji stanowiska komputerowego znajdziecie w artykule "Komputer zabija... powoli"